banner

62. Hükümet ve Ekonomi

Wed 03, September 2014 Kategori Yazarlar


Murat Yetişgin
muratyetisgin@gmail.com

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 62. Hükümet programı açıklandı. Ülkemiz adına hayırlı olması, en büyük dileğimiz.

Programa genel bakışla, benzer ekonomilere sahip ülkeler arasında, bir başarı örneği olarak gösterilen Ak Parti hükümetleri ekonomi politikalarının daha da geliştirilerek etkili bir şekilde uygulanacağı yönünde açık ifadeler görüyoruz. Bu ifadeler, mevcut para ve faiz politikalarının, Merkez Bankası uygulamalarının, ihracat ile ilgili stratejilerin ve üretimle ilgili önceliklerin aynen devam edeceğini gösteriyor.

Esas vurgu ise, " güçlü bir ekonomi” ye sahip olma vurgusu.

Bu çok önemli.

Uygulamada da yerini bulursa, gelecek 10 yılın en belirleyici gündeminin ekonomi olması bekleniyor. Programda, dışa açık ve dünyayla entegre ekonomik yapının, yatırım ortamının, yerli ve yabanci yatırımcıya yönelik ekosistemin iyileştirilmesine yönelik çalışmaların ivmelenmesiyle daha da güçleneceği ifade ediliyor.

Programda, ayrıca, ekonomide fırsat eşitliği ve adalet sağlanarak hiç kimseye imtiyaz veya ayrıcalık tanınmadığı ve tanınmayacağı belirtiliyor. Yolsuzluklarla mücadeleye de atıfta bulunularak, yolsuzluklarla ilgili verilen mücadeleye gönderme var. Buradan, 17 Aralık operasyonuna da bir gönderme var sanki.

2023 ekonomik hedeflerine ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya yönelik planlı ve programlı çalışmalara devam edileceği ve bu amaçla 10. Kalkınma Planında gerekli düzenlemelere uyulacağı belirtiliyor. Bizim açımızdan bir diğer önemli husus, ekonomide yapısal dönüşüm için imalat sanayinin gayri safi yurtiçi hasıla içindeki payının artırılması gerektiği belirtilerek, bu çerçevede özel sektör öncülüğünde Ar-Ge'ye daha fazla ağırlık verileceği, ihracata dayalı ve rekabetçi üretim yapısı oluşturulacağının bildirilmesi. Ar-Ge ve inovasyona yönelik, rekabetçi sektörlerin desteklenmesi bu ülkenin yıllardır ihmal edilen stratejik önceliği. Bu konuda net ifadelerin olması, ihracat için üretim açısından, uluslar arası rekabette Türkiye’nin elini güçlendirecektir.

Programda, ekonominin dış etkenlere direncinin ve dayanıklılığının artması amacıyla mal ve hizmet üretiminde ucuz finansman kaynaklarına erişim konusunda makro ve mikro ekonomik önlemlere yer verilmesi, şirketlerin mali yapılarının güçlendirilmesi ve vergi sisteminin etkinleştirilmesi, popülist politikalarla kamu maliyesinin zarara uğratılmayacağı ifadeleri de programda takdir edilmesi gereken başlıklar.

2018’e kadar olan süreçte planlanan kamu altyapı yatırımları 350 milyar dolar olarak belirlenmiş. Bu ekonomik canlanmayı ve gelişmeyi içerden de besleyecek çok güçlü bir rakam.

Bir diğer sevindirici konu ise, helal üretim konusunun nihayet ekonomi politikasında yer alması. Araştırmalara göre, tüm dünyada 2 trilyon dolarlık bir potansiyele sahip helal tüketim, Türkiye’nin önündeki en önemli fırsatlardan birisi olabilir.

KOBİ lere destek noktasında ise kredi ve finansman şartlarının iyileştirilmesi, vergi, istihdam ve diğer yükümlülüklerin azaltılması, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin geliştirilme­si, yenilikçilik ve girişimciliğinin geliştirilmesi, altyapı, kümelen­me ve ortaklık faaliyetleri desteklenecek

KOBİ'lere yönelik KOBİ borsalarına açılma faaliyetlerini destekleyecek, Kredi Garanti Fonu'nun kefalet sağladığı KOBİ sayısı artırılacak. KOBİ’ler bir çok geçerli nedenden dolayı ülkemiz ekonomisinin belkemiği ve bir anlamda da geleceği.

62. Hükümetin ekonomi programı umuyoruz başarılı bir şekilde uygulanır. Hedefler çok güzel. Dış ticaret ve kalkınmada yeni stratejilere her ne kadar ihtiyaç olsa da, mevcut programın başarılı olması çok önemli.
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 62784
  • (Suanki Oy 1.5/5 Yildiz) Toplam Oy: 2
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer Yazıları
YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2019 Ekonomi Times