banner

Artık AB (Avrupa Birliği) Ne Girmeyelim

Thu 02, June 2016 Kategori Yazarlar


Ramazan Metin
ramazanmetin@ekonomitimes.com

Yıllardır uğraşıyoruz. AB girmek için kapılarda dilendik süründük bu gün yarın diye oyalandık niçin AB üyesi olmak için AB üyesi olsak ne olacaktı. Daha müreffeh bir hayatımız olacak daha rahat edecektik gelir düzeyimiz artacak artık çağ atlayacaktık.

Bu özlem le yıllarca uğraşıp durduk, gelen giden her hükümet seçim vaatlerine bunu yazdı tek hedefimiz AB girmek olacak denildi. Kapılarda gecemiz gündüzümüzü harcadık sonuç yine hüsran oldu. Bir arpa boyu yol alamadık.

AB uyum yasaları diye ciltler dolusu maddeler alındı uygulanmaya başlandı. Mahalle manavının başına doktor, hemşire, iş güvenlik uzmanı atadık. Hiç sorgulamadık niye diye?Çünkü AB hazretleri öyle uygun bulmuş. Çalışma saatleri kuşa çevrildi. Niye?AB hazretleri öyle istiyor diye.Sadece asansörler için şu ana kadar herhalde 55-60 tane yönetmelik değiştirildi. Niye AB hazretleri öyle istiyor?

Neymiş bunlar yıllardan ab tarafından çıkarılmış, uygulanmış yasalar mış,mış,mış. Peki bu AB hazretlerinin bu yasalarında hiç hata yok mu ? bunlara haşa TANRI mı ki ?söyledikleri her şey doğru ve gerçek olsun?

Ayrıca bunların kaç yıllık mazisi var toplasan 100 yıl etmez. Böyle bir mazide neyi denemişlerde hepsinde başarılı olmuşlar ve bunlar kesin doğrular artık bundan sonra yanlış olmaz bunlara uyun yeter demişler

Madem olmaz, madem bunlar kesin doğrular ve gerçekler ise bu gün Fransa,da olan ne niye tüm ülke ayakta taş taş üstünde bırakmadılar yeri geldiğine bize ve tüm dünyaya modern insan haklarına bağlı özgürlük ülkesi denilen ülke de şu yapılanlara bir bakın acaba neler oluyor?

Peki neden ? işte ana neden


- Fransa'da işsizliği düşürme ve istihdam piyasasında esneklik sağlama amacıyla hazırlanan çalışma yasası tasarısı sendikalar tarafından"kazanılmış hakların gerialınması"olarak yorumlanıyor.


Hükümet, Çalışma Yasası'nın yürürlüğe girmesi için parlamento onayına ihtiyaç olmadan, özel yetkilerini kullanmaya izin vermişti.

- Bu yetki daha önce yine Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından tartışmalı ekonomik reform paketinin yasalaşması için kullanılmıştı.

- Hükümet, işsizlik oranlarının düşürülmesi için çalışma yasası reform paketinin bir şart olduğunu savunuyor.


- Yasayla yapılacak değişikliklerle beraber, işverenlerin çalışanlarını işten çıkarmaları, çalışma saatlerini arttırmaları kolaylaşacak ve fazla mesailere ödenen ücretler de azaltılabilecek.

- İşten çıkarmaların katı kurallara bağlı olduğu Fransa'da yeni yasayla beraber işverenler, zarara uğradıklarını göstermeleri durumunda çalışanları daha rahat işten çıkarabilecek.

- Yasaya karşı çıkanlar, şirketlerin maaş, mesai ve izinleriyle ilgili çalışanların haklarını baypas edeceğini savunuyor.

- Yasayı geçirmek isteyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, sendikalar, öğrenci birlikleri ve hatta kendi partisi Sosyalist Parti üyelerinin muhalefetiyle karşılaştı.

- Tasarıya göre, günlük azami 10 saat olabilen çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılacak.

- Yasa tasarısı, işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi verirken 18 yaşından küçük olup çıraklık eğitimi alanların günlük 10 saate kadar çalıştırılabilmesini öngörüyor.

Yani neymiş dertleri kazanılmış hakların geri alınması peki biz ne yapıyoruz. Bütün bu uyum yasalarını hiç sorgulamadan bize uyar mı uymaz bakmadan alıp uygulayalım diyoruz. İşte basit bir nedenden dolayı şu anda Fransa yanıyor.


Biz de bazı uygulamalarda gördüğümüz ciddi aksaklık ve eksiklikler var. Bu yasalara uymaktan ziyade biz bu yasalardan kendimize nasıl bir pay çıkarırız ve kendimize nasıl uygularız diye araştırmak lazım.

Ayrıca bizim tarihten gelen ciddi tecrübe ve uygulamalarımız var bunlara güncel bilgi ve teknik altyapı ilaveleri yapılarak çok daha modern ve çağa uygun yasalar çıkarabiliriz.

Zaten AB üç beş yıllık ömrü kaldı. Bunlar bu gidişle zaten 2023 e varamazlar. Oysa biz 2023 hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz. Bunların gittiği yollarda vakit kaybetmenin hiçbir manası yok bence.

Sonuç olarak biz artık bu ab hikayesini burada bitirelim. Bizim 2023 te kuracağımız birliğe varsın onlar gelsin girmeye çalışsınlar.

Son Guncelleme: Thu 02, June 2016
  • Ziyaret: 21983
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıVurulduk ey halkım hem de can bildiklerimiz tarafından
Osmanlı'da esnaf ahlâkı *
Ayakları Öpülesi Anadolu Anaları
Eleştirmek
Türkiye'de Sağlık Turizmi

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times