banner

At Yarışı Spikeri ve 28 Şubat

Sun 23, September 2012 Kategori Yazarlar


Feyzullah Aydoğan
feyzullah@ekonomitimes.com

Türk uçak sanayi bir önceki yıla oranla yüzde 12 büyüdü ve ürün çeşitlerini de artırarak 2012 yılı için 400 adet sipariş alındığı açıklandı. Yerli otomobil markası Pars Kore markalarını geride bırakarak Alman markalarının tahtına göz dikti. 2011 yılı ihracatımız 800 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalatın ise 750 milyar dolar olarak gerçekleşmesi ile dış ticaret fazlası 50 milyar olurken, cari denge rakamları ise 100 milyar dolar artıda kaldı. Asgari ücret tespit komisyonu toplanarak 2012 yılı ücretlerini 3 bin lira olarak ilan etti. Tüik’in açıkladığı verilere göre işsizlik oranı yüzde 5’in altına indi. Maliye bakanı yaptığı açıklamada, 2012 yılı bütçesindeki 760 milyarlık toplam payın 150 milyarlık kısmı yatırımlara harcanacak dedi.

Bu veriler kimilerine göre‘uçuk’kimilerine göre‘hayal’kimilerine göre de‘neden olmasın’şeklinde algılanmış olabilir.28 Şubat olmasa idi bu verileri duymamız mümkündü.Halkın iktidarının görevden uzaklaştırılmasının üzerinden 15 yıl geçmiş durumda ve ülkemizin neler kaybettiğini hepimizgördük ve yaşadık. Türkiye ne zaman hafif kıpırdanma yolunda olsa bir şekilde müdahalelere maruz kalarak,getirilen hükümetlerin plansız, günü kurtarmaya dönük ve dünya kapitalizminin pazarı olmadan öteye geçemeyen bir uygulamayla adeta ‘at yarışı spikeri’ gibi dünyada olan bitenleri tekrarlayarak ekonomik gelişmeleri anlatıp durmaları kalkınmanın önündeki en büyük engellerdenbiridir.

 

1997 yılındaki 54. hükümetin düşürülmesi ve merhum Sayın NecmettinErbakan’ın yerli üretim ve ağır sanayi hamlesi, denk bütçe gerçekleşmeleri, havuz sistemi (kamu tek hesabı) D-8 ler (D-80, olacaktı) gibi oluşumlar ve alternatif pazarlar tam manası ile gerçekleşmiş olabilse idiyukarıdaki verilerin tamamı, ekonomik kalkınmanın yanında siyesi olarak da ülkenin elini güçlendirecek ve komşularımıza batılıların müdahalesi ile değil kardeşlik hukuku içerisinde adilane yönetimlerin gelmesi mümkün olabilecekti. Bunlar olmadı çünkü,Türkiye’de fikir özgürlüğü, teşebbüs özgürlüğü ve demokrasi bir yere kadardır.

 

Birde şöyle düşünelim,28 Şubat bitti mi bitmedi mi?Bitti ise ekonomik kalkınmaya dönük reel büyüme ve gelişmeler neden laftan öteye geçemez? Bitmedi ise neden bitmiş gibi herkespişmanlık ve itiraflarını dillendirir? Bu sorulara başka bir soru ile cevap verelim. 28 Şubat müdahalesi olmasa idiAk parti ve hükümeti olabilir miydi, olsa bile 3 dönem iktidarda kalabilir miydi? Cevabınız ‘hayır’ ise 28 Şubat devam ediyordemektir. Etmiyor olsa idi sorumlular cezalandırılmış, hak gaspları iade edilmiş olmaz mıydı?

Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 48574
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıKüresel Etkiler ve Sarraflık
Altın Ucuzluyorsa Niçin Pahalı Satılıyor
Bankalara yatırılan fiziki altınların akıbeti
Ekonomimiz İyidir, Öyle Mi?
Zulüm Sistemine 'İslami Finans' Kılıfı
Orta Vadeli Plan Mı Lobilere Telif Hakkı Mı?
Oryantalist Zihniyetten Mucit Çıkar MI?
Darphanede Neler Oluyor?
Finansal Okuryazarlık Dikkat Tuzak Var!
Sarraflık da Bitiriliyor Sırada Ne Var!
Sömürünün temelleri BDPS-KRS
2013 Yılı Ekonomik Beklentileri
Borç kredi faiz ve kriz
Siyasi istikrar "not" artışı getirdi, nasıl mı?
Tasarruf ama nasıl?
Bankalara Altın Satışı Kıyağı
Zekât, İnfak ve İktisadi Hayat
Merkez Bankası, Gözünü Yastık Altına Dikmekten Vazgeçmeli
Hak Anlayışı Ve Yeni Kapitalist Yaklaşımlar
Sorun Üreten Medeniyet Olamaz

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times