banner

Atık su yakıta dönüşüyor

Sun 23, April 2017 Kategori Otomotiv

İlk bakışta ​​b​ir su arıtma şirketiyle bir otomobil üreticisinin pek ortak yanları yok​muş gibi görünebilir.​ Fakat ​İspanya’da,​su arıtma şirketi ​Aqualia ve SEAT,​ ​bu ezberi bozacak bir işbirliğine imza attı. Aqualia ve SEAT ​atık sudan otomobil yakıtı üretmek maksadıyla birlikte çalış​maya başladı. Yoğun bir Ar-Ge işbirliği yapan iki şirket,​Life Metha-morphosis adını verdikleri projeleriyle​işlemden geçirilmiş organik artıktan biyo-yakıt üretmeyi amaçlıyor. CNG yani sıkıştırılmış doğalgazla çalışan otomobiller ​kurgulayan bu proje neticesinde ortaya çıkan biyo-metan içerikli bu yakıt ile CO2 gazı emisyonu yüzde 80 oranında düşmüş olacak.

İŞGÜCÜ BAKTERİLERDE

Biyo-metan ile evler, otobüsler, kamyonlar ve hatta gemilere enerji sağlanabiliyor. Biyo-metan üretimini amaçlayan bu pr​oje​d​e​işgücünü gözle görünmeyen bakterilere yıkmış oluyor! Katı atığı parçalayan bu bakterilerden sonra​ görevi​iki farklı tesis​ devralıyor. Barselona kentine hizmet veren bir atık arıtma tesisine yerleştirilmiş olan "Şemsiye” adı verilen biyo-reaktörde katı atık gaz ile ayrıştırıldıktan sonra başka bir sisteme dahil oluyor ve burada nitrojen gazı ayrıştırılarak, rafine edilmiş gazı sıkıştırıp CNG yakıtı elde edilmiş oluyor. Methagro isimli bir başka prototip ise hayvan gübresinden biyo-metan üretiyor.

120 BİN KM TEST SÜRÜŞÜ

Günde 10 bin metreküp atık suyu işleyen tesis bin metreküp biyo-metan üretiyor. Bu da 150 aracın her gün 100 km yol yapmalarını sağlayacak miktarda gaz demek. Başlangıç için ​120 bin km test sürüşü planlanıyor.

SU TAHTA İLE DAHA UCUZA ARINACAK

İsveç’te KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nde bir grup bilim insanı, ucuz malzeme ile su arıtmayı başardı. Tahta! Ağaç kaynaklı malzemeyle üretilen lifler ile yapılan filtreler suyu arıtıyor! Suyun içindeki partikülleri tuta​bilen​filtre mikropları da temizliyor. Bakteri ve virüsler negatif yüklü oldukları için pozitif yüklü bu filtreye takılıp kalıyorlar. Filtreler dolduğunda çı


Son Guncelleme: Mon 24, April 2017
  • Ziyaret: 29878
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2019 Ekonomi Times