banner

Ayakları Öpülesi Anadolu Anaları

Tue 12, March 2013 Kategori Yazarlar


Ramazan Metin
ramazanmetin@ekonomitimes.com

Bütün analar ayakları öpülesidir. Ama Anadolu anaları bence daha fazla bunu hak ediyorlar. Çünkü Anadolu da analar analık yapmaya, analıklarını yaşamaya hiçbir zaman imkân bulamazlar. Çünkü onların en kolay işi analıktır ve onu da yapmaya vakitleri yoktur. Neden mi? işte size nedenini basit bir gün hikâyesi ile anlatayım.


Ezan sesi ile tan ağarmadan hemen fırlar yatağından. Önce hızlı adımlarla ahıra inilir, hayvanların yeminleri hazırlanıp önlerine konur. Yukarı çıkılır, ev halkına taze kahvaltı yedirmek için hemen ocağın başına geçilir, daha önceden hazırlanmış olan mısır ekmeği hamuru ile bir güzel mısır ekmekleri pişirilir.
Bu arada uykusundan ağlayarak uyanan bebeğini kucağına alarak bir güzel onunda karnın doyurur. Köyün, genelde yukarılarında olan çeşmeye taze içme suyu ve hayvanları sulamak için birkaç sefer düzenlenir. Tabi ki omuz ve ellerle.(şimdilerde her köye içme suyu şebekesi yapıldı. Bu dert aradan çıkmış oldu)


Mis gibi kokan mısır ekmeklerinin yanına taze çökelek, kaymak ve yoğurt ile özenle hazırlanan sabah kahvaltısı için ev halkı uyandırılır.
Ev halkı kahvaltı yaparken yine durulmaz, şöyle bir ahıra tekrar inilir ve hayvanlar kontrol edilir. Yabana gitmesi gereken hayvanlar çıkarılıp çocukların önüne katılır ve uğurlanır. 


Artık sıra kahvaltı sofrasını toplamaya gelmiştir. Sofra toplanırken ayaküstü bir şeyler atıştırılır. Hemen aceleyle bulaşık varsa yıkanır.
Ha bu arada saat 9 gibi olmuştur. Yanlış anlamayın akşam değil sabah dokuz yani Büyükşehir de ki bazılarımızın hala uykuda olduğu saattir.
Saat 10-10,30 arası yabana gönderilen hayvanlar eve gelmiştir. Süt molası için hemen hızlı bir şekilde sağılması gereken hayvanlar sağılır. Sütler kovalara konarak ateşe konur. Ateşte başında beklenen sütler bir güzel kaynatılır. Soğutmaya bırakılır. Bu arada daha önce mayalanan sütler ayran ve yağ elde etmek için yayıklara konulup çalkalanır.( elektrikli olanları yeni çıktı).


Yine hızlı adımlarla tarlada olan çoluk çocuğa yemek yetiştirmek için ocak başına geçilir. Tabi ki geçerken kundakta ki bebeye biraz süt verilir. Hemen öğlen yemekleri hazırlanır. Bele bağlanan bebe ile bir elinde bakraç bir elinde, içinde bulgur pilavı soğan ve tırşık bulunan yemeklerini hızlı adımlarla tarlaya yetiştirmek için yola çıkılır. 


Tarlada çoluk çocuk yemek yerken biçilmesi gereken ekinlere dalınır. Ve ikindiye kadar ekin biçilir bu arada ağaç arasına yapılan beşikteki bebe ara sıra emzirilir.


Akşam hazırlıkları için ikindi sonrası evin yolu tutular tabi ki hızlı adımlarla ve sırtına bebeğin yanına bir bohça da alınarak evin yolu tutulur. Eve gelindiğinde akşam yemeği hazırlıkları yapılır. Yabana giden hayvanlar karşılanır yine sağılması gerekenler varsa sağılır. Akşam yemeği hazırlanıp çoluk çocuğun önüne konur. Çoluk çocuk yemek yerken bulaşık ve çamaşır varsa toplanır. Ev temizliği yapılır.
Son bir çoluk çocuk kontrolleri ve sayımları yapılarak yatmaya çekilir.


Tabi bütün bu işler normal her gün yapılan işlerdir. Birde bunlara normal olmayan günlerde yapılan işleri ilave edersek köşemiz yetmez. Haa bu arada bütün bu işler yapılırken hiçbir şekilde koca kızdırılmayacak, üzdürülmeyecek vesselam…
Şimdi gelinde bu anaların hakkını ödeyin bakalım...

 

İşte 8 mart değil bütün günler bu kadınların olmalı vesselam


Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 59953
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıVurulduk ey halkım hem de can bildiklerimiz tarafından
Osmanlı'da esnaf ahlâkı *
Artık AB (Avrupa Birliği) Ne Girmeyelim
Eleştirmek
Türkiye'de Sağlık Turizmi

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times