banner

Darphanede Neler Oluyor?

Mon 08, July 2013 Kategori Yazarlar


Feyzullah Aydoğan
feyzullah@ekonomitimes.com

Dünya piyasalarında dönem dönem farklı enstrümanlar prim yaparken, bazılarında ise dönemsel olarak çıkış yapıldığından düşüş yaşanmaktadır. Bu hareketlilikler aynı yönde on yılı aşkın sürebilmekte. 1980’den sonra altın 1999 yılına kadar uzun süre düşük seyretti. Daha sonra yükselişe geçen altın fiyatları 2010 yılında ise rekor seviyeye ulaştı. Son günlerde ise tekrar düşüşe geçen altın fiyatları neticesinde yurt içinde vatandaşın alım yönünde talepleri iki katın üzerine çıkmış oldu.

Altın, tasarruf için en az risk taşıyan, aynı zamanda döviz fiyatını da içinde barındıran bir yatırım aracı olduğundan dövize de alternatif teşkil ederek küresel rezerv paraların yerel para birimlerinin değer kaybından altın alarak korunma yolu da uzun yıllar denenmiştir. Ne var ki, son üç aydır Türkiye’de farklı bir sıkıntı insanların altına ulaşmasında zorlanıyor veya değerinin çok üzerinde almak durumunda kalıyor.

Türkiye’de faize bulaşmak istemeyen, borsa oyunlarını bilmeyen, krizlerde ve dar günlerinde kendini korumak isteyenlerin tek tasarruf aracı olan altın (sarrafiye), bu günlerde iç piyasalarda pek bulunamıyor. Yurt dışına göre iç piyasalarda külçe altın fiyatları yüksek seyrediyor. Fiyatın yüksek olmasının sebebi iç piyasada dengenin fiziki talep yönünde bozulmasıyla gelen ithalat maliyetleri.

Tasarruf amaçlı olan sarrafiye altınları; cumhuriyet, ziynet tam, yarım ve hediyelik çeyrek gibi sikkelerin basım yetkisi özel yasayla Darphane tarafından basılıp piyasaya sürülmektedir. Normal şartlarda Darphaneye salı günü sipariş edilen altınlar basılıp aynı haftanın perşembe günü teslim alınırken, bu sistem bu günlerde bozuldu ve bu süre bir aydan daha fazlaya çıktı. ‘Talep artışı olduğu, siparişlerin yetişmediği’ açıklamaları yapılsa da neticede vatandaş bu durumdan zarar görmektedir. Darphane ülkemizin en köklü kuruluşlarından biridir. 1467 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi bulunan ve 1967 yılında ise Beşiktaş’taki yerine yerleşen Darphane, hem madeni para hem de altın sarrafiye basımına devam etmektedir.

Son yıllarda ülkemizin gerek özel sektörü gerekse devlet kuruluşlarında dünyaya ayak uydurma, teknolojik yenilenme ve bilişim gibi alanlarda ilerleme olduğu görülürken nedense devlet kurumlarından en çok karlılığı olan, tamamen fason siparişle çalışan bir kuruma daha çok ihtiyaç duyulduğu bir dönemde, kurum çalışmıyor/çalıştırılmıyor. Bugünden itibaren Darphane çalışanlarının grev kararı almış olması böyle stratejik bir kurumun iyi yönetilemediği de tescillemiş oldu.

Kapalıçarşı’daki esnafların konuştuklarını buraya yazmaya kalkışırsak bunun altından kimse kalkamaz. 130 liralık çeyrek altını 145 liraya vatandaşın almasına sebep olan ‘kumpas’ın bir an önce farkına varılması ve karaborsacılığın önüne, Darphanenin bağlı bulunduğu Hazine ve Başbakanlık tarafından geçilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde özelleştirme öncesi kurumların yıpratılması, zarar ettirilmesi, gözden düşürülmesi çalışmalarına çeşitli defalarca şahit olduk. Umarız bu kurum içinde aynı akıbetle karşılaşmayız. Şayet bu sıkıntının ardından ‘özelleşme’ nidaları yükselirse Devletin ‘Yetkileri’ni özelleştirme yoluyla devretmek isteniyor, karmaşa ve karaborsacılık daha da artıyor demektir.

Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 36649
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıKüresel Etkiler ve Sarraflık
Altın Ucuzluyorsa Niçin Pahalı Satılıyor
Bankalara yatırılan fiziki altınların akıbeti
Ekonomimiz İyidir, Öyle Mi?
Zulüm Sistemine 'İslami Finans' Kılıfı
Orta Vadeli Plan Mı Lobilere Telif Hakkı Mı?
Oryantalist Zihniyetten Mucit Çıkar MI?
Finansal Okuryazarlık Dikkat Tuzak Var!
Sarraflık da Bitiriliyor Sırada Ne Var!
Sömürünün temelleri BDPS-KRS
2013 Yılı Ekonomik Beklentileri
Borç kredi faiz ve kriz
Siyasi istikrar "not" artışı getirdi, nasıl mı?
Tasarruf ama nasıl?
Bankalara Altın Satışı Kıyağı
Zekât, İnfak ve İktisadi Hayat
Merkez Bankası, Gözünü Yastık Altına Dikmekten Vazgeçmeli
Hak Anlayışı Ve Yeni Kapitalist Yaklaşımlar
At Yarışı Spikeri ve 28 Şubat
Sorun Üreten Medeniyet Olamaz

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times