banner

Eleştirmek

Tue 11, December 2012 Kategori Yazarlar


Ramazan Metin
ramazanmetin@ekonomitimes.com

Eleştirmek; Bir düşüncenin, bir yargının, bir yapıtın doğruluk ya da yanlışlığını ortaya çıkarmak ve gerçek değerini belirtmek için onu incelemek, tenkit etmek, kritik etmek. Birinin ya da bir şeyin eksiklerini, yanlışlarını sıralamak, şeklinde sözlüklerde yer almaktadır.

Yani bir kişiyi, konuyu, olayı değerlendirmek, onu yanlışları veya doğruları ile ölçüp tartıp, doğrusunu bulmak, bulmaya çalışmaktır

Yalnız eleştirinin etikli olması için yapıcı olması gerekir. Yani olayı eleştirirken olayın doğru olan kısmını ortaya koyarak yapılan işin doğrusunu bulmak için yapıcı olmalıdır.

Eleştir, yık gitsin, mantığı ile hareket edilmemeli, eleştirilerini karşısındaki kişi ve kurumları yıpratmadan ve hakaret etmeden yapılmalıdır.

Bu konu ile ilgili güzel bir hikâyeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Ünlü bir İtalyan ressam talebelerine ders veriyormuş. Fakat galeriye gelen herkes sürekli bir şeyler yanlış deyip duruyorlarmış. Bu duruma talebeleri müthiş bir şekilde bozulup hocalarına dert yanıyorlarmış. Bir gün hoca en iyi talebesini yanına çağırmış, "en güzel resmini yap çarşının en işlek yerine götür indir, yanına da bir kırmızı boya ve bir fırça koy. Ve not olarak ta bu resimdeki yanlışları lütfen bularak kırmızı fırça ile üzerini çiziniz diye yaz”. Demiş. Talebesi aynen yapmış birkaç gün sonra resmin yanına gittiklerinde resmin neredeyse tamamının çizilmiş olduğunu görür ve çok üzülür. Hoca " üzülme dur hele. Yarında yine bir resim yap ama bu ondan güzel olmasın bunu da yine oraya götür, bunun yanına bütün boya kutularını koy fırçalarını diz ve şöyle yaz "bu resimdeki hatalı yerleri lütfen yandaki boya ve fırçaları kullanarak düzeltiniz” der. İki gün sonra tekrar giderler resmin yanına, resimde bir tek çizik bile yoktur resim aynen durmaktadır.

İşte der hocası eleştirmek, karalamak, lekelemek kolaydır. Ama düzeltmek yardımcı olmak zordur. Bundan dolayı üzülme işine devam et der.

Evet, arkadaşlar gerçekten yıkıcı eleştiri çok kolay, hemen sil gitsin, olmamış de gitsin. Oysa o kişiye neresi olmamış veya niye olmamış desen sana hiçbir cevap veremez. Sadece eleştirmek, çekememek için der ve geçer. Sana doğruyu göstermez çünkü amaç doğruyu bulmak değil, amaç seni küçük düşürmek, yaptığın işi beğenmemektir.

Ne yazık ki hepimizde bu hastalık var. Birbirimizin hep hatlarını, kusurlarını arayıp dururuz. Hiç doğrularımız yokmuş gibi, sürekli hata yapıyormuş sanki.

Oysa birbirimizi yapıcı olarak eleştirip, birbirimize yol gösterirsek inan daha çok güzel ve başarılı işlere imza atarız.

Hani "karanlığa küfür etmeyi bırak bir mumda sen yak” misali olmalı her zaman nasıl bir mum yakarız. Düşüncesi ile hareket etmeliyiz. İşte o zaman gerçek dostluğunda, gerçek arkadaşlığında buluruz.

Lütfen birbirimize hep olumlu bakalım, hep birbirimizin iyi yönlerini görelim. Hem hayata pozitif ve iyi duygularla bakalım, inan daha fazla hayattan zevk alır ve hayatın daha güzel olduğunun farkına varırız.

"güzel bakan, güzel görür, güzel gören hayatından zevk alır”

.

Selam ve saygılarımla

Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 40702
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 1 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıVurulduk ey halkım hem de can bildiklerimiz tarafından
Osmanlı'da esnaf ahlâkı *
Artık AB (Avrupa Birliği) Ne Girmeyelim
Ayakları Öpülesi Anadolu Anaları
Türkiye'de Sağlık Turizmi

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times