banner

Esnafın imdadına kooperatifler yetişti

Thu 20, November 2014 Kategori Ev Eşyaları-Züccaciye
 Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla küçük işletmelerin, 2 milyona yakın esnaf ve sanatkarın kredi ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Kooperatifler ile toplumun her kesimine hizmet sunduklarını belirten Canikli, "Kooperatif ortaklık modeli, bireylerin ve toplumun ekonomik ve sosyal kalkınması açısından büyük önem taşıyor. Bakanlığımız kooperatifler aracılığıyla 8 milyondan fazla kooperatif ortağına önemli hizmetler sunuyor. Böylece küçük işletmelere kredi kefalet kooperatifleri ile hayat veriyor, ekonominin çarklarını döndürüyoruz" diye konuştu.

Kullandırılan kredi tutarının rekor seviyelere ulaştığına dikkati çeken Canikli, kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla 31 Ekim 2014 itibarıyla kredi kullanan ortak sayısının 315 bini, kullandırılan kredi hacminin de 12 milyar lirayı aştığını kaydetti. Kredi hacminin son 12 yılda yaklaşık 78 kat arttığının altını çizen Canikli, kredi kullanan küçük işletme, esnaf ve sanatkar sayısının da 2002 yılına göre 5 katına çıktığına işaret etti.

"851 kooperatif kefalet verebilecek durumda"

Bakan Canikli, kooperatif kefalet sisteminin küçük işletmeyi olumsuz kredi sicili almaktan kurtararak, krediye erişimi devam ettirdiğini ifade etti. Kooperatiflerin, esnafın ortak teminat ve kredi ihtiyaçlarını karşıladığını dile getiren Canikli, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ekonominin kılcal damarları diye adlandırabileceğimiz küçük işletmelerin finansman ihtiyaçlarını, kooperatifler aracılığıyla karşılıyoruz. Bu krediler, küçük işletmelerin rahat nefes almasını sağlıyor. Türkiye'nin 81 ilinde kurduğumuz bine yakın kredi ve kefalet kooperatifleriyle hizmet sunuluyor. 31 Ekim 2014 itibarıyla söz konusu kooperatiflerden 851 kooperatif de kefalet verebilecek durumdadır, bu da kredi geri dönüşlerinin iyi bir noktada olduğunu göstermektedir."

AA
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 17387
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times