banner

Grev Değil Görev Zamanı

Sat 22, June 2013 Kategori Yazarlar


Ahmet Albayrak
ahmet@ekonomitimes.com
Çaykur tarihinde ilk grevini yaşadı.
Ama ne grev, herşeyiyle tarihe geçecek bir grev oldu... Zamanlamasiyla, oyuncularıyla, işleyişiyle tam bir karadeniz işi grev oldu.
Karadeniz işi dedim diye yanlış anlamayın sakın... Hani ulusal medya, enteresan bir olay olduğunda haberin başına karadeniz işi diye söylenirya, işte ben o şekilde demiyorum. Zaten ben o tarz söylemlere en çok karşı çıkanlardanımdır.


Neyse ben asıl anlatmak istediğime geleyim. Neden karadeniz işi dediğime yani.
Şimdi sendika bir grev kararı alıyor. Ama şu tarihe bir bakar mısınız. Çay'ın başlamasına parmaklarınızla sayabileceğiniz kadar gün kalmış sen grev kararı alıyorsun olacak iş mi bu? Demek bu grev kararını alanlar bu yöre insanını hiç tanıyamamış. Çaykur işçisini yani kendi sendikasına bağlı olan işçiyi maalesef hiç taniyamamış.


Çaykur işçisi demek, çay üretici demek!
Çaykurda çalışan her işçinin azda olsa çokta olsa bir çaylığı var. Sen şimdi işçiyi greve sokacaksın, fabrikaların çalışma hızını yavaşlatacakşın gerekçe olarakta Çaykur işçisinin hakkını arıyorum diyeceksin. İşte bu topraklarda öyle bir dünya yok!
Sen Çaykur işçisine bindiği dalı kestiremezsin. Eğer sen bunu yapmaya çalışırsan ben sana art niyetli derim. Sadece de ben değil akliselim olan herkes böyle der...


Neyse ki büyük sorunlar çıkmadan kimse yara almadan bu grev sorunu ucuz bir şekilde atlatıldı. Çaykur Genel Müdürü yaptığı doğru hamle ile işi fazla uzatmadan sonuca bağladı.
Bazıları bu hamleye grev kırıcılığı dese de ben şuan için o söyleme katılmıyorum. Neden derseniz şöyle ki, karşındaki kişi art niyetli bir şekilde sezonun başlamasına bu kadar kısa bir süre kala işçileri greve sokup senin yeni sezon için yaptiğin bütün planları alt üst etmeye çalışıyorsa, ona karşı ne yapsan müstehaktır.


Daha bir ay önce randevulu sistem diye bir yenilik çıkarılmış. Fabrikaları, alımyerlerini, müstahsilleri rahatlacak bir yenilik ve bu yıl ilk kez uygulacak. Eğer grev devam etseydi fabrikalarin çalışmasinda yavaşlama olsaydı. Bu randevulu sistem direk çöp olacaktı.


Gelelim ilk başta söyledığim karadeniz işi grev oldu söylemine. Biz yöre insanı olarak nedense bir türlü birbirimizle uzlaşamıyoruz. Hepimiz herşeyi çok biliyoruz. Hepimizin her konuda bilgisi var. Kendimizi yıllarca hep böyle sandık. Bi grevde bile birlik olamadık. İşçiler haklarını aramakta bile birlikte hareket edemedi. Kimisi çekimser durdu. Kimisi sonuna kadar gitmeye çalıştı kimiside banane yahu grevden, ben çıkıp yollarda dolaşıp istekte bulunamam dedi. Şimdi diyeceksiniz bu söylediklerile yukarda söylediklerin birbiriyle çelişiyor. Hayir ben grev karşıtı biri değilim. Grev, hak arama tabiki olacak.
Ama bunun zamanlaması ve işleyişi işçiye katkı sağlayacak. Sen işçiye bindiği dalı kestirtmeye çalışırsan ben tabi karşı çıkarım.


Neyse ben bizi anlatmaya devam edeyim. Biz o yörenin insanları olarak, bizden olmayanlara dışardan aynıymış gibi göründük. Ama esasen bir birimiz içinde çok değişik saflardaydık. Birbirimize hep muhalefet olduk. Bunun çok örnekleri var.
Çay üreten firmalar hiç biraraya gelmedi. Hiç toplanıp tek ses olamadılar. Aynı şekilde müstahsilde öyle. Sözde bir çay üreticileri derneği var ama sorsan çoğu üretici yerini bile bilmez. Biz değilmiydik sahil yolu yapilirken hem isteyen hemde istemeyen. Hepsini geçtim biz alımyerinde bile birlik beraberlik içinde olamayan bir halkız.Bu yüzdendir ki herşeyimiz karadeniz gibi ne olacağımız, nasıl yapacağımız hiç bir zaman net olmadı. Güneşli havada çaylığa gidip, yağmurla geri dönmek gibi. Karadenizin havasıda suyuda tıpkı insanı gibi. Yaptığımız herşey karadeniz gibi.


Keşke bizi dışardan gördükleri gibi birlik beraberlik içinde olabilsek. Keşke en azından çayımız için tek ses olup aynı adımları atabilsek. Biz kendi içimizden geleni yapalım başkalarının yönlendirmelerine ihtiyacımız yok. Bizi en iyi biz biliriz. O yüzden şimdi Grev değil Görev zamanı. Hayde çaylıklara...


Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 66794
  • (Suanki Oy 5.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 3
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıÖzelleştirme Günleri

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2019 Ekonomi Times