banner

Hak Anlayışı Ve Yeni Kapitalist Yaklaşımlar

Sun 23, September 2012 Kategori Yazarlar


Feyzullah Aydoğan
feyzullah@ekonomitimes.com

İnsanınyaratılmışların en şereflisi olduğunu biliriz. Bu ise bizi sorumluluk sahibi kılmaktadır. Doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini, fayda ile zararı birbirinden ayırma özelliğimizi yüce yaratıcımız bizlere lütfetmiştir.Fayda ve zararı ayırma özelliğimizden iktisat ilmi doğmuştur.İnsan tabiatı gereği sosyal birvarlıktır, müstakil yaşaması mümkün değildir. İnsanın bireysel ve toplumsal yönlerinin içinde dini, ilmi, içtimai-siyasi, ailevi ve iktisadi yapıdan oluştuğunubiliyoruz.İktisadi hayatın günümüzde daha da önem kazandığını adeta zaruret halini aldığınamüşahede ediyoruz. Günümüzün gelişmiş ülkelerinde artık iktidarların belirlenmesi iktisadi yapılarının bozulmasına bağlı olarakdeğişiyor. Bu durum da gösteriyor ki iktisadi yapı insanın fikri yapısını ve siyasi tercihlerini de etkiliyor demektir.

İnsanihtiyaç sahibidir, imkânlarisebelli ve işletilmeye muhtaçtır. İnsanın doyum ve kanaat etmesi dini ve ahlaki yönünün güçlülüğüne bağlıyken kaynakların işletilmesi ve adil bölüşümün sağlanmasıiseticari ve siyasi oluşumununvarlığına bağlıdır.İslam tarihinde âlim Cüveyni tarafından formüle edilen ve İmam Gazali tarafından geliştirilen insan için zarurethalini alandinin korunması, canın korunması, aklın korunması, neslin korunması ve malın korunmasıdır.Modern toplumlarda bunlar ‘evrenselinsan hakları’hukukunun içinde yer alırken iktisadi hayatgünümüzinsanıiçin çok önemli bir yer tutmaktadır.

 

Ancakmodern anlayışın çarpık bakış açısını da ortaya koymamız gerekmektedir. Dini ibadethaneye sığdırarak dini korumuş mu oluyoruz? İnsanların her an her yerde başlarına nasıl bir musibet gelecek emin değilken can emniyeti sağlanmış olamaz. Hür düşünce tam anlamıyla sağlanmadan aklın korunması ve fıtri gelişim olamaz. Zina serbest bırakılarak nesil elbette korunamaz aksine aile kavramı da bozulur. Faiz varken ve teşvik edilirken de mal korunamayacak ve sömürü artacaktır. Günümüz toplumları ve ülkemizin durumu da maalesef bundan ibarettir.

 

İktisadi hayata yön veren kapitalist sistemlerin çıkmaza girdiğini, krizler ve bunalımlar ürettiğini görüyoruz,bunusistemin aktörleri de ifade ediyorlar.Burada can alıcı soru şudur.Krizler ve bunalımlar nasıl aşılacak? Şunu öncelikle ortaya koymamız gerekiyor, sorunları üretenler çözümün içinde yer alamazlar. Çünkü sorunların ana unsuru osistemin aktörleridir.

 

İslam dünyası,mevcutküreseliktisadi yapı içerisinde sistem gereği etken değil edilgenbir halde yer alıyor. Burada tarihi köklerimizi, mevcut birikimlerimizi ve de alternatifleri değilHak anlayışınınyeniden bir sistem içerisinde dünya insanlığına sunulmasının tam zamanıdır.Hak anlayışı; üretim ve paylaşımın adaletle sağlanması anlayışıdır.

 

Aksihalde eski aktörler‘yeni kapitalist yaklaşımlar’diye insanlığı tekrar fesada verecekmikro ekonomik açılımlarla piyasada ve sistemde yer almaya çalışacaklardır.Hak anlayışıile formüle edilen sistem bizim bin yıllık medeniyetimizin anlayışı ve uygulamasıdır. Bununtekrar hayat bulması ise öncelikle güçlü savunucularının olmasıyetmez,legal siyasiyapılarda programa alınması gerekecektir.

 

Bu ise Türkiye’deki mevcut siyasi iktidar tarafından olamayacaktır çünkü kendilerini tarif ederken‘muhafazakâr, liberal demokrat’ olaraktarif etmeleri ve muhafazakârlığın da Hıristiyan demokratlara ait olduğunu biliyoruz. Ayrıca üç dönemdir ekonomi alanındaki uygulamaları da küresel oyunculukta hiç itiraz etmeden sistem içerisinde yer almış olduklarını kendi faaliyetlerindenve övünmelerinden daha iyi anlaşılmaktadır.

Anlaşılan bir şey daha var ki bu memlekette,kimin ‘Hakkı’ öncelediğini kimin de ‘daha fazla pay alırımın peşinde koştuğudur. Bu durumun, iktidarı belirleyen büyük kitleler tarafından bilindiği halde neden‘Hakkı savunantarafının sayısı azdır’sorusu hep sorulur. Bu bir strateji meselesidir, karşıtlıklarla korkutularak iktidar olunma yolu seçilmektedir.

Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 52084
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıKüresel Etkiler ve Sarraflık
Altın Ucuzluyorsa Niçin Pahalı Satılıyor
Bankalara yatırılan fiziki altınların akıbeti
Ekonomimiz İyidir, Öyle Mi?
Zulüm Sistemine 'İslami Finans' Kılıfı
Orta Vadeli Plan Mı Lobilere Telif Hakkı Mı?
Oryantalist Zihniyetten Mucit Çıkar MI?
Darphanede Neler Oluyor?
Finansal Okuryazarlık Dikkat Tuzak Var!
Sarraflık da Bitiriliyor Sırada Ne Var!
Sömürünün temelleri BDPS-KRS
2013 Yılı Ekonomik Beklentileri
Borç kredi faiz ve kriz
Siyasi istikrar "not" artışı getirdi, nasıl mı?
Tasarruf ama nasıl?
Bankalara Altın Satışı Kıyağı
Zekât, İnfak ve İktisadi Hayat
Merkez Bankası, Gözünü Yastık Altına Dikmekten Vazgeçmeli
At Yarışı Spikeri ve 28 Şubat
Sorun Üreten Medeniyet Olamaz

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times