banner

İş adamına yeni anayasa için 10 neden

Sun 23, April 2017 Kategori Türkiye

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin Anayasa değişikliğine ‘evet’ diyeceklerini belirten İTO Başkanı İbrahim Çağlar, referandumun yeni bir reform döneminin başlangıcını oluşturacağını söyledi.

Çağlar, "Bu yeni dönemle halkın demokratik ve siyasi kazanımları arttıkça, şüphesiz ki ekonomik kazanımları da artacak. Siyasal sistemde başlayacak revizyonun ekonomiye çok olumlu sonuçları olacağına inanıyoruz” dedi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, iş dünyası için 16 Nisan’da ‘evet’ demenin 10 nedenini şöyle anlattı:

1- Devlet refleksi hızlanacak:Cumhurbaşkanı halktan aldığı yetkilerle donatıldığı için 15 Temmuz’da milletin feraseti, devletin gücüyle tarumar edilen FETÖ ve benzeri tehditlere karşı devlet refleksi hızla harekete geçirilebilecek.

2- Bir ileri, iki geri dönemine son:Koalisyon iktidarlarının sebep olduğu ekonomik ve siyasi krizler hafızalardaki yerini koruyor. 1960-2002 arasında 42 yılda 26 hükümet kuruldu, dağıldı. Her bir hükümet, ortalama iki yıl bile yaşamadı. Yeni Anayasa, siyasi ve ekonomik istikrarı perçinleyecek.

3- Güçlü liderlik:Yeni sistemin getireceği güçlü liderlik; reyting oyunları, siyaset ve ekonomide gece yarısı operasyonları ile küresel algı tehditlerinin geleceğimizi çizmesinin önüne geçecek

4- İşler hızlı yürüyecek:Yürütme erki çok daha hızlı işleyecek. Cumhurbaşkanı yürütme yetkisine ilişkin konularda kanun hükmünde kararname çıkarabilecek. Böylece daha hızlı şekilde yasal altyapı kurulmuş olacak. Yapısal reformlar, 4.0 sanayi devrimine hazırlık ve dünya ile entegrasyon hızımız artacak.

5- Karmaşaya son: Siyasi çekişmeler ve yetki karmaşasının sebep olduğu zaman ve enerji kaybı son bulacak. Bugüne kadar siyaset sahnesi dışında çözülen krizler, halkın seçtiği Cumhurbaşkanı’nın güçlü liderliğinde çözüme kavuşacak

6- Ekonomi tek elde:Ekonomi yönetimi direkt Cumhurbaşkanı’nın atadığı Bakan’a bağlı olacak. Türkiye ekonomisini hızlandıracak reformların önü açılacak. Yeni sistem siyasal ve ekonomik noktada etkinlik ve hız sağlayacak.

7- Bürokratik zincir kısalacak:Ekonomide çok başlılık sona erecek. Önce müsteşara, sonra ilgili Bakan’a hatta Başbakan’a meseleleri götürme gibi uzun süreç söz konusu olmayacak. Ekonomik bir meselede hızlı sonuç alınacak.

8- Uluslararası arenada güçlü temsil:Cumhurbaşkanı yurt dışında Türkiye’yi temsil eden tek ve en yetkili kişi olacak. Yurt dışında yabancı yatırım, enerji projeleriyle ilgili bir angajmana girdiğinde uygulayıcısı yine kendisi olacak. Bu Türkiye’nin prestijini de artıracak.

9- Gençler siyasetin direksiyonunda:En büyük enerji gençlerde. 18 yaşında milletvekili seçilmenin mümkün olması, seçmen temsilinin yanı sıra temsil çeşitliliği getirecek. Gençler bilgi devrimine daha hızlı adım atacak.

10- Bakanlar rahat çalışacak:Bakanlar Meclis’ten değil, dışarıdan seçildiği için alanlarında Türkiye’nin en iyilerini göreve getirme imkanına sahip olunacak.


Son Guncelleme: Sun 23, April 2017
  • Ziyaret: 23644
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2019 Ekonomi Times