banner

Kardeş ülkede Shopping Fest heyecanı

Sun 23, April 2017 Kategori İnşaat - Turizm

Türkiye’nin en büyük turizm, alışveriş ve kentsel markalaştırma projesi İstanbul Shopping Fest (İSF), Azerbaycan’ın ilk alışveriş festivaline ilham kaynağı oldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen festival için İstanbul Shopping Fest yönetimi ile bilgi alışverişi yapan Bakü Shopping Fest, 10 Nisan’da başladı. 10 Mayıs’a kadar sürecek festivalin açılışına İstanbul Shopping Fest ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Genel Müdürü Hicran Özbük ve İSF heyeti onur konuğu olarak katıldı.

İLK KEZ DÜZENLENİYOR

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Karayev, "Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen Bakü Shopping Fest’in açılışına Türk heyetinin katılmasından mutluluk duyduk. Türkiye’nin bu alandaki tecrübesinden istifade ettiğimizi vurgulamak isterim” dedi.

TURİZMDE ÇEŞİTLİLİK

İSF ve ICVB Genel Müdürü Hicran Özbük ise festival deneyimini Bakü’ye taşımaktan gurur duyduklarını belirterek, şunları söyledi: "Bu yıl 1-16 Temmuz tarihleri arasında yedincisini gerçekleştireceğimiz İstanbul Shopping Fest bize alışveriş turizmi alanında büyük deneyim kazandırdı. Turizmi çeşitlendirmek, ülkeye gelen turist sayısını artırabilmek için çok önemli. Bu tarz alışveriş festivalleri de şehre kazandırdığı canlılık ile turistlerin tercihinde etkili oluyor. Tecrübelerimiz bize İstanbul Shopping Fest’in şehri cazibe merkezi haline getirmekte önemli katkısı olduğunu gösterdi. Bakü’de de aynı etkiyi göstereceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kardeş ülke Azerbaycan’a festivalimizle ilham kaynağı olmak bizleri sevindirdi.”

Azerbaycanlı turistlerin Türkiye’de yaptıkları harcamalara ilişkin rakamlara da değinen Özbük, "Türkiye’ye gelen Azerbaycanlı turist sayısı yılda 600 bin civarında. Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başı ortalama harcaması 865 TL olmasına karşın, Azerbaycanlı turistlerde bu rakam 1.848 TL’yi buluyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen Azerbaycanlı turistlerin harcama tutarında ise yüzde 19’luk önemli bir artış gözlendi” dedi.

HEDEF 200 BİN TURİST

Bakü Shopping Fest’in, Azerbaycan’a gelen turist sayısına 200 bine yakın katkı sağlaması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl gelirlerinin yüzde 4’ünü turizmden elde eden Azerbaycan’ın Bakü Shopping Fest ile yaklaşık 50 milyon Manat ek gelir elde edeceği tahmin ediliyor.

KENTSEL MARKALAŞMA

Bakü Shopping Fest Genel Müdürü Ulviyya Mir-Gasimova, organizasyonun tüm ayrıntılarında İstanbul Shopping Fest’in tecrübelerinden yararlandıklarını söyledi. Gasimova, "İstanbul Shopping Fest bize kılavuz oldu. Azerbaycanlı turistler İSF’yi beğeniyor ve festival zamanı Türkiye’yi ziyaret ediyor. Benzer bir iklimi Bakü’de yaratmak önemliydi. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz festivalimizin İSF gibi kentsel markalaşmaya destek sağlamasını, özel sektörün gelişimini desteklemesini ve Azerbaycan’a gelen turist sayısını artırmaya katkıda bulunmasını hedefliyoruz” dedi.


Son Guncelleme: Mon 24, April 2017
  • Ziyaret: 21154
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2019 Ekonomi Times