banner

Kaybolan tarihi havadan ölümsüzleştiriyor

Sun 23, April 2017 Kategori Güncel

Türkiye’nin ilk hava fotoğrafçısı Orhan Durgut, Halep ve Bağdat gibi iç savaş nedeniyle yok olmaya yüz tutan şehirleri fotoğraflıyor. Türkiye’de ayak basmadık yer bırakmayan Durgut, 2010 yılında başlattığı "40 İslam Şehri” projesiyle değişimemaruz kalan yerleri ülke ülke dolaşarak 100 bin fotoğraf çekti. Projesinde sona geldiğini açıklayan Durgut, "Daha fazla şehir, daha fazla fotoğraf için diplomatikdestek şart” dedi.

YENİ NESİLLER İÇİN

Çocukluğundan beri merak saldığı havacılığı fotoğrafçılıkla birleştiren Orhan Durgut, yarım asırdır deklanşöre basmaya devam ediyor. 2005 yılında gittiği Mekke’de Ecyad Kalesi ve Ömer Dağı’nın yıkılmaya yüz tutmasından etkilenen Durgut, bu kez İslam şehirleri için kolları sıvadı. Çektiği fotoğraflarla o an’a hem tanıklık eden hem de belgeleyen Durgut, "Fotoğrafçı kendini kategorize etmeli.
Bir konuda ilerlerseniz kendinizden sonraki nesillere daha güzel belgeler bırakırsınız. Fotoğraf benim için belgedir” dedi.

ŞEHİRLERİ NASIL SEÇİYOR?

"40 İslam Şehri” projesinde şu anda 32 ülkenin şehrini fotoğrafladıklarını söyleyen Orhan Durgut, seçimlerini özellikle peygamberlerin diyarı olmuş ya da sahabelerin tebliğ için gittiği veya evliyaların yetiştiği yerlerden yana yaptığını belirtti. Türkiye’de de 81 vilayeti gezip gördüğünü aktaran Durgut, "Projede İstanbul, Bursa, Şanlıurfa ve Konya yer alıyor” diye konuştu.


Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 9776
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times