banner

Merkez Bankası, Gözünü Yastık Altına Dikmekten Vazgeçmeli

Sun 23, September 2012 Kategori Yazarlar


Feyzullah Aydoğan
feyzullah@ekonomitimes.com

Doğu toplumlarının klasik tasarruf aracı ve gelecek güvencesi olarak altın, tarih boyunca talep edilmiş ve sürekli ya takı olarak kullanılmış ya da sarrafiye olarak bulundurulmuştur. Günümüzde altına alternatif olarak yabancı paralar (döviz), hisse senetleri, devlet tahvilleri, banka mevduatları (faiz) gibi modern yatırım araçlarıyla vatandaşın bankalara alıştırılmaya çalışıldığına şahit oluyoruz.

 

Küresel finans krizlerinin yayıldığı günümüzde,iç talebin dış satımdan fazla olduğu ve tüketimin üretimden az olması ile cari dengenin gittikçe açık vermesi neticesinde sıcak paranın ülkeye maliyetinin artması ile Merkez Bankası yeni bir karar alarak bankaların merkezde tutması zorunlu karşılıkların döviz ve altın cinsinden olması ve de altın miktarını daha da artırdığını duyurması ile özel bankalar vatandaştan altın toplamaya başladı. Topladıkları altını Merkez Bankasına yatırarak zorunlu yükümlülüklerini yerine getirirken hem daha ucuza mal edecek hem de sıcak para akışındaki risklerden korunmuş olacaklardır.

 

Bu durum bankalar açısında harika bir fırsat olurken altını bankaya veren vatandaş açısından birçok bilinmezi ve riskleri barındırıyor. Bankaya altınını vermeye giden vatandaştan alınan bualtınlar hurda fiyatından alınıp has altın gram fiyatına dönüştürülerek hesaplanıyor ve hesabına gram altın olarak geçiyor. Yıllık yüzde bir, bir buçuk gibi komik getiri teklif edilirken, sözleşme süresinden önce talep edilen altınlar geri alındığında altın yerine eline TL geçecek ve ana değerden daha az bir değer olduğunu görecektir. Ayrıca, aynı altınları geri almak durumunda kalırsa tekrar işçilik ve ya fark vermek zorunda kaldığını da görecek.

 

Ekonomik krizlerin gündem oluşturduğu son yıllarda‘yastık altı’ denilen vatandaşın altını üzerine birçok kurum ve kuruluş çeşitli yorumlarda bulunmakta ve çoğunun öngörüsünde yanılmalar ortaya çıkmaktadır. ‘Atıl’ denilen altınların hem atıllığı hem de miktarı konusunda sürekli yanlış yorumlar kafaları karıştırıyor. Fiziki olarak bulundurulan altın, atıl olamaz çünkü vatandaş üç ay ila bir buçuk yıl arayla altınını ya bozdurup değerlendiriyor ya da karşılıksız borç verip sosyal yapıya katkıda bulunuyor.Ama bankada duran altını kredi olarak kullanmak isteyen vatandaşa ise maliyeti yüzde sekizi bulurken, akrabası ve ya komşusundan alan da sadece dua etmesi yetecektir.

 

Zor günlerin ve krizlerin tek alternatifi ve faize bulaşmak istemeyen mütedeyyin insanlarıntasarruf aracı olan altınınıbankaların bünyesine katmak istenirken vatandaşın da bu durumu kazanç sanıp meyletmesi yanlış bir uygulamadır. Günlük, bankalar üzerinden altın hesabı açarak al-sat yapan genç yatırımcıların yaptığını bu durumla karıştırmamak gerekiyor.Altın fiziki bir maldır. Hesabi değildir,hesabınıza geçen rakamların kötü günde bir işe yaramadığını görmemiz zor değilken, o kötü günlerin daha da sıkıntılı hale geleceği de kaçınılmazdır.

 

Ülkemizdeki ekonomi yönetimi, küresel baskılar ve finansal krizler neticesinde reel ekonomiyi ve vatandaşın kazancını desteklemek yerine bankaları güçlendirme yolunu tercih etmektedir. Bankalar, hiçbir zaman ekonominin aslı olmamıştır-olamaz da sadece ekonomi için hizmet aracıdır. Hizmeti aslına tercih etmek elbette ki yanlıştır. Bankalar krize girmesin istenirken vatandaşın bankalar karşısındaki durumu nedense ihmal edilmektedir. Açıklanan verilere göre hane halkının borçluluk oranları gün geçtikçe artmakta ve gelirlerinin üzerinde borçlandırılırken, insanlar bankalar karşısında zora düşürülmektedir.Telafisi zor, sosyal yapının bozulmasına da zemin hazırlanmış olunmaktadır. Bu son uygulamayla vatandaşın elindekialtınlarının da bankalara geçmesi-geçirilmesi ekonomiyi planlayanların, yönetenlerin günü kurtarma adına yapılan en büyük yanlışlarındandır.

Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 44687
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıKüresel Etkiler ve Sarraflık
Altın Ucuzluyorsa Niçin Pahalı Satılıyor
Bankalara yatırılan fiziki altınların akıbeti
Ekonomimiz İyidir, Öyle Mi?
Zulüm Sistemine 'İslami Finans' Kılıfı
Orta Vadeli Plan Mı Lobilere Telif Hakkı Mı?
Oryantalist Zihniyetten Mucit Çıkar MI?
Darphanede Neler Oluyor?
Finansal Okuryazarlık Dikkat Tuzak Var!
Sarraflık da Bitiriliyor Sırada Ne Var!
Sömürünün temelleri BDPS-KRS
2013 Yılı Ekonomik Beklentileri
Borç kredi faiz ve kriz
Siyasi istikrar "not" artışı getirdi, nasıl mı?
Tasarruf ama nasıl?
Bankalara Altın Satışı Kıyağı
Zekât, İnfak ve İktisadi Hayat
Hak Anlayışı Ve Yeni Kapitalist Yaklaşımlar
At Yarışı Spikeri ve 28 Şubat
Sorun Üreten Medeniyet Olamaz

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times