banner

Osmanlı'nın 40 projesi çinilerde hayat bulacak

Sun 23, April 2017 Kategori Güncel

Kütahya’da yaşayan çini sanatçısı Fahri Çetinkaya, Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) bir proje çalışması kapsamında tespit ettiği, döneminde çeşitli nedenlerle hayata geçirilemeyen 40 Osmanlı projesini çiniye işliyor. Çinilere nakşedilecek projeler arasında, çoğunluğu Sultan Abdülhamid döneminde yapılan ve İstanbul’un iki yakasını bir araya getiren köprü, tüp geçit, teleferiğin yanı sıra Miniatürk, Gezi Parkı gibi şehir imar projeleri de yer alıyor. Uluslararası çok sayıda sergiye katılan Çetinkaya, önceki yıllarda Osmanlı döneminin ünlü denizcilerinden Piri Reis’in dünya haritası ile minyatür sanatçısı Matrakçı Nasuh’un eserlerini ve Osmanlı motifleriyle Orhun Yazıtları’nı çinilere işlediğini hatırlattı.

13’ÜNÜ TAMAMLADI

Bu projeleri gelecek nesillere aktarmak için çiniye işlemeye karar verdiğini anlatan Çetinkaya, şöyle devam etti: "Bu koleksiyona başlarken ecdadımızın projelerini sır altına alıp, gelecek nesillere aktarmak benim için en büyük ilham kaynağı oldu. 40 Osmanlı projesinin 13’ünün çiniye işlemesini tamamladım. Bu koleksiyonun ilk parçası boğaz köprüsünün 130 sene önceki projesi olan ‘Cisr-i Hamid’i (Hamid Köprüsü)’. İkinci parça yine aynı dönemde projelendirilen ‘Tünel-i Bahri (Deniz Tüneli yani şimdiki Marmaray)’. Üçüncü eserim ise Çanakkale Köprüsü’nün Sultan Abdülhamid zamanında projelendirilen köprüdür.”

ABDÜLHAMİD HAN’IN HAYALİ

Yılda en fazla 10-12 eser yapabildiğini söyleyen Fahri Çetinkaya, "Osmanlı’nın projelendirdiği 40 eserin tamamını büyük ebatlardaki çini eserlere işlemek ve gelecek nesillere aktarmak en büyük hayalim. Özellikle Abdülhamid Han’ın hayali olan projelerini çini eserlere aktarmak benim için maneviyatı çok yüksek duygu”diye konuştu.

HALİÇ VE GALATA’DA ÇİZİMLER TAMAM

Fahri Çetinkaya, Haliç Köprüsü, Abdülhamid Han’ın Petrol Haritası, Galata-Süleymaniye Asma Köprüsü, Karaköy-Galata Metro, Haliç-Karadeniz Kanalı, Akdeniz Lut Gölü, New York’taki özgürlük heykelinden önce projelendirilen Asya’dan Doğan Işık Heykeli, Yunan Harbi Zafer Anıtı ve Panaroma Tarih Müzesi projelerinin çizimlerinin tamamlandığını söyledi.


Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 9100
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times