banner

Özelleştirme Günleri

Sun 23, September 2012 Kategori Yazarlar


Ahmet Albayrak
ahmet@ekonomitimes.com
Yine bir çay sezonu ve yine gelenekselleşmiş ”Çaykur özelleşiyor” haberleri sektörün gündemine oturdu. Geçtiğimiz hafta başında ”Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun, Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) özelleştirilmesine devam edileceğini belirterek, ”PTT, BOTAŞ, TİGEM ve ÇAYKUR’un özelleştirilmesi gerekli şartlar oluştuğunda gündeme gelecek ve bu kurumlar da özelleştirilecek” açıklamasıyla herkesin kafasında soru işaretleri oluştu. Birçok kesim bu açıklamayı yanlış yorumlayarak Çaykur’u o dakikadan itibaren özelleştirilmiş gibi yansıttı. Son yıllarda bölge siyasetinde rol alan kişilerden, bölgedeki kurum yetkililerinden daha doğrusu bölgede sözü geçen kişilerden en çok duyduğumuz sözlerin başında Çaykur bölge halkını güvencesidir, teminatıdır şeklindeydi. Şimdi bu söylemlerin somut örneklerini vererek hafızamızı biraz tazeleyelim. Belki bunları yazınca üreticinin kafası daha rahat olur.
 
2011 genel seçimleri kapsamında şimdinin Hükümet millet vekilleri adaylıkları zamanında Rize’de yaptıkları gezilerde insanlarla konuşuyor açıklamalar yapıyorlardı. Geçtiğimiz yıl mayıs ayının ilk haftası Rize’nin Pazar ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulunan Ak parti Rize millet vekili adayı Hasan Karal Çaykur ile ilgili şu açıklamaları yapıyordu: ”Çaykur konusuna da açıklamalarda bulunan Karal, ’’Başbakanımız ve AK Parti iktidarda olduğu sürece ÇAYKUR özelleşmeyecektir. Biz ÇAYKUR’u sadece ekonomik bir kuruluş olarak değil ayrıca bir sosyal kuruluş olarak görüyoruz. Bu bölge için önemli bir kuruluş olduğunu biliyoruz. Onun için ÇAYKUR’u rehabilite edeceğiz. Çayımızı daha çok kaliteli ve pazarda satılabilmesi için mücadele vereceğiz. Bunu hep beraber yapacağız. Çay kurumuna hep beraber sahip çıkacağız. Yeni sezona çok daha iyi bir ufuk ve vizyonla girmeye çalışacağız.’’ Açıklamalar gayet netti ve bu açıklamaların muhalefetten gelen kısmıda vardı.
 
Seçim çalışmaları için Rize’ye gelen CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çay ile ilgili hem açıklamalarda bulunuyordu hemde parti teşkilatının dağıttığı broşürde; [I] ”[/I][I]Özelleştirme yok: Çaykur kesinlikle özelleştirilmeyecek, bir takım menfaat gruplarına peşkeş çekilmeyecek;[/I][I] [/I][I]Çaykur yeniden yapılandırılacak: Çaykur’un pazarlama ve yönetimi yeniden gözden geçirilerek zarar etmesi önlenecek;Devlet garantisi: Üretici çayını gerek Çaykur’a ve gerekse özel sektöre devlet garantisi altında satacak; Kapasite artırılacak, kontenjan kaldırılacak: Çaykur’a yeni makineler alınarak 6.700 ton/gün olan kapasitesi 10.000 bin ton/gün’e çıkarılacak. Bu suretle istihdam artırılacak, üretici çayını kontenjansız satacak. Böylece, üretici ürününü daha kısa sürede ve tazeliğini kaybetmeden toplayacak, kalite yükselecek, Çaykur’un rekabet gücü artacak.”[/I][I] Şeklinde maddeler halinde Çaykur politikaları belirlenmişti. [/I]
 
 
 
Çaykur’un özelleşmesine dair o dönemde son açıklamada Başbakan’dan gelmişti Başbakan Hopa mitinginde kısa ve net bir açıklama ile "Bizler için Çaykur’u özelleştirir dediler, biz bilakis Çaykur’a yatırım yapıyoruz.”[I] d[/I]iyerek Çaykur’un özelleştirme gündeminin dışında olduğunun sinyallerini verdi.
 
Bu açıklamaların ardından Rizeli seçimde karanını verdi oyunu kullandı hükümet kuruldu üzerinden bir yıl geçti ve yine Çaykur’un özelleştirme haberleri gündeme düştü. Siyasi yönden bu kadar kişinin Çaykur özelleşmeyecek demesine rağmen bu haberin çıkmasının nedeni nedir? Neden üreticinin kafası karıştırılır? Artık bu tarz haberlere de bir çözüm bulunmalı. Çay üreticisi bu dönemde bu tarz haberlerle kendini meşgul etmemeli ve sadece çayına konsantre olmalı.
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 39679
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıGrev Değil Görev Zamanı

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times