banner

Perakende ve plastik sektöründe gündem naylon poşet yasağı

Sun 23, April 2017 Kategori Ev Eşyaları-Züccaciye

İstanbul Ticaret Odası Perakende Ticaret Meslek Komitesi ile Plastik ve Kauçuk Meslek Komitesi üyeleri, İTO’da bir araya gelerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Atık Yönetmeliği’ni konuştu. Toplantıda, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşet kullanımının marketlerde, giyim ve ayakkabı gibi tüm mağazalarda 1 Ocak 2018’den itibaren yasaklanacağı hatırlatıldı.

İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç’in de katıldığı toplantıda, söz konusu yönetmeliğin, perakende ve plastik-kauçuk sektörüne yönelik olası etkileri ele alındı. Toplantıda, plastik sektörü temsilcileri, naylon poşetin Türkiye dışında da kullanıldığını örnek göstererek, pek çok ülkenin kabul ettiği 3R ilkesini (Azalt-Reduce, Yeniden Kullan-Reuse ve Geri Dönüştür-Recycle) benimsediklerini söyledi.

Perakende Ticaret Meslek Komitesi temsilcileri ise yasaklama yerine tüketicinin bilinçlendirilerek, plastik poşetlerin çöp olarak kullanımının sonlandırılması gerektiğini söyledi. Sektör temsilcileri, alternatif olarak naylon poşetlerin marketlerde ve alışveriş merkezlerinde uygun bir ücret karşılığı verilebileceğini kaydetti.

235 FİRMA 10 BİN İSTİHDAM

Türkiye’de plastik poşet üreten 235 firmanın olduğu belirtilirken, bu firmaların 10 bin civarında kişiyi istihdam ettiği dile getiriliyor. Sektörün yılda 50 milyon dolar civarında plastik poşet ithal ettiği, 200 milyon doların üzerinde de ihracat yaptığı kaydediliyor.
Öte yandan Türkiye’de yıllık plastik poşet üretiminin yaklaşık 500 bin ton ve bu üretim değerinin ise 500 milyon dolar civarında olduğu aktarılıyor.


Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 23936
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2019 Ekonomi Times