banner

Sorun Üreten Medeniyet Olamaz

Sun 23, September 2012 Kategori Yazarlar


Feyzullah Aydoğan
feyzullah@ekonomitimes.com

Bir yılı daha tamamlarken, bir yıl öncesi yazılan ekonomik beklentilerin ne kadarı tutturuldu diye merak edip bakmak istedim, birkaç incelemeden sonra vakit israfı diye bırakmak durumunda kaldım. 2012 Yılı beklentileri yazılmaya çalışılıyor birçok insan aynı şeyleri ifade etmek zorunda kalıyor.‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, önümüzde daralan bir ekonomi ve büyümede yavaşlama’öngörüleri artık öngörü değil bilinen bir gerçektir. Bende aynı şeyleri detaylandırarak israfa katkı vermek istemiyorum.

Dört yıl önce Abd merkezli kredi kaynaklı bankaların yaydığı kriz ve sonrasında da devlet borçlarının döndürülememesi neticesinde malum Euro bölgesi krizi yaşanırken 2011 yılının son altı ayını epeyce meşgul etti. Bunu tüm dünya yaşayarak hissetti. Çözüme yönelik açıklamaların ise aynı çevrelerden gelmesi artık inandırıcılığını kaybetmiştir. Özellikle sonyüzeli yıldır dünya insanını sıkıntıya sokan ‘kapitalist yaklaşımlar’ ve ‘borca dayalı para sistemi’ piyasaları bozmuş ve insanlığa da huzur getirmemiştir.

 

Banknotlar(kağıt para) kullanılmaya başlayalı yüz elli yıl oldu, tahvil ve bonolar çıkalı seksen yıl olurken merkez bankaları kurulalı henüz yüzyıl olmadı.Ama insanlık tarihi on binlerce yıldır devam etmektedir. Binlerce medeniyetler gelmiş sürelerini tamamlamışlar tarihe malolmuşlardır. Günümüzde Batı’yı‘medeniyet seviyesi’ addetmek ya da ulaşılması gereken değerler olarak almak fikirsizlik, şuursuzluk ve ya batı kaynaklı eserler dışında bir bilgiye bir fikre ulaşılamamış demektir. Batı’nın tarihi karanlık iken yakın tarihide sömürü, zulüm ve işgallerle doluyken batı için ‘medeniyet’ deyip onları şımartmak ve asıl ‘medeni’ kelimesinin çıkış noktasına da hakaret içermektedir.

 

İktisat ilmi –kaynakların kullanımı- insanlık tarihi ile başlamış ve günümüzde ekonomi –para yönetimi- bu ilmi gölgelemiştir. 19. yüzyılda bankaların kurulmasıyla banknotlar çoğalmış, ardından kaydi para, tahvil ve bonolar icat edilmiş neticede haksız kazanç ve faizcilik doruk noktasına ulaşmıştır. Günümüzde ise nerdeysetüm ülkeler borçlu hale getirilmiş ve artık borçlar döndürelemez hal almıştır. Ülkelerin birikimleri ve varlıkları el değiştirmek mecburiyeti ile karşı karşıya bırakılmıştır. Bu ‘kapitalizm’in ve ‘borca dayalı para sistemi’nin sonudur. Bu borç krizine çözümü yine bu sistemden beklemek ise hatanın en can alıcı noktasıdır. Herkes bilir ki sorun üretenler çözümde başarısız olurlar.

Mevcut ekonomik politikalar mutlaka değişmeli değiştirilmelidir, alternatifler devreye sokulmalıdır, başarısız olmuş sonu belli olan sistemi devam ettirmek yakın gelecekte aynı krizlerin yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Bankaları ve kredileri ekonominin merkezinden çıkarıp işin aslı olanüretim ve iş gücünü keşfedip güçlü kalkınmayı sağlamamızgerekmektedir. Günlük rekabeti karlı bulup ithalatı tercih ederek‘siyasi istikrar’ adına sıcak parayı kullanıp geleceğimizi harcayamayız.

Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 47646
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıKüresel Etkiler ve Sarraflık
Altın Ucuzluyorsa Niçin Pahalı Satılıyor
Bankalara yatırılan fiziki altınların akıbeti
Ekonomimiz İyidir, Öyle Mi?
Zulüm Sistemine 'İslami Finans' Kılıfı
Orta Vadeli Plan Mı Lobilere Telif Hakkı Mı?
Oryantalist Zihniyetten Mucit Çıkar MI?
Darphanede Neler Oluyor?
Finansal Okuryazarlık Dikkat Tuzak Var!
Sarraflık da Bitiriliyor Sırada Ne Var!
Sömürünün temelleri BDPS-KRS
2013 Yılı Ekonomik Beklentileri
Borç kredi faiz ve kriz
Siyasi istikrar "not" artışı getirdi, nasıl mı?
Tasarruf ama nasıl?
Bankalara Altın Satışı Kıyağı
Zekât, İnfak ve İktisadi Hayat
Merkez Bankası, Gözünü Yastık Altına Dikmekten Vazgeçmeli
Hak Anlayışı Ve Yeni Kapitalist Yaklaşımlar
At Yarışı Spikeri ve 28 Şubat

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times