banner

Tasarruf ama nasıl?

Tue 30, October 2012 Kategori Yazarlar


Feyzullah Aydoğan
feyzullah@ekonomitimes.com

Yıllardır ekonomi yönetimleri vatandaşı tasarrufa teşvik ettiler ve insanlarda daha tutumlu daha dikkatli ve daha idareli tüketim içine girerek, ayrıca büyük aile geleneği ile tasarruf alışkanlığı kazanılmıştı. Daha sonraları ülke içinde makro ekonomik göstergelerde daralma neticesinde ‘alışveriş yap ekonomiye can ver’ şeklinde tersinden kampanyalar başlatılmıştı. Böylece toplumda alışveriş alışkanlıkları değiştirildi. Daha birkaç sene evvel haftalarca süren alışveriş günleri ve tüketim kampanyaları yapıldı. Ülkenin ekonomi yönetimince toplumun iyice liberalleşmesine ve toplumun tüketim çılgını olmasına bilerek öncülük edildi.

 

Kazandığından fazlasını harcayan ev, araba, ev eşyası gibi geçici ihtiyaçları karşılamak adına bankaların kredi adı altında faiz sarmalına giren insanlarımızın sayısı ve kredi kartı mağdurlarının sayısı milyonları aşmış durumda. Bankaların kârlılıkları ise tüm sektörlerin sermayeyi koruma ve günü kurtarma derdinde iken bankaların yıllık karları 20 milyar liranın üzerinde gerçekleşmektedir. Ekonomiden sorumlu bakanların her seferinde ‘ülkemizde bankacılık güçlendi artık batan banka göremeyeceksiniz’ demelerine sevinelim mi üzülelim mi tuhaf bir durum. Ama vatandaşın durumu her nedense bankalardan çok daha sonra hatırlanır oldu bu memlekette.

 

Son günlerde hükümetin ekonomi kanadı vatandaşın tasarrufunun azlığından ve tasarruf alışkanlıklarının olmadığından hayıflanarak söz etmesi yine bir çelişkisini ortaya koymuş oldular. Çünkü daha önce tüketerek ekonomiye ‘can verilmesi’ istenirken şimdi ‘tasarruf’ edin deniliyor. İnsanlar artık tüketmeye alıştı. Kimse gördüğünden geri kalmak istemez. Alışkanlıklardan vazgeçmek istemeyecektir.

 

Tasarruf, ekonomi yönetimi anlamda şu demektir; birikimlerinizi getirin bankalara, size devlet tahvili, fon vs. verelim. Böylece devlet borçlanmasını sizin üzerinizden yapsın bizi dışarıya muhtaç etmeyin zaten cari açık veren ekonomimiz yeteri kadar kırılganken kriz olursa hep birlikte zora düşeriz! Biraz basitleştirerek anlatalım istedik ancak durum bundan çok farklı değil. Yıllardır Boca Dayalı Para Sistemi ve Borçlanmaya ve Tüketime Dayalı Ekonomik Büyüme be de açık veren devlet bütçesi artık yama tutmuyor. Adeta kendi vatandaşına yalvarırcasına borç istiyor. Mütedeyyin insanları bu işlere bulaştırmak/alıştırmak için kira sertifikası/sukuk adı altında borç para isteniyor. Merkez Bankası ise yine vatandaşın her an kullanabileceği zor günler için biriktirdiği yastık altı tasarruflarını ekonomiye kazandırmak adı altında projeler geliştirmektedir. Kimse vatandaşın durumu nedir, nasıl geçinir tasarrufa yönelebilecek durumu var mıdır soran yok.

 

Sonu belli olan çıkmaz sokakta bir ay, bir yıl, bir dönem daha iktidarda kalabilmek için bütçe açığına ve borçlanmaya bağlı yıllık 50 milyar lirayı faize kaptırmaktan bir an önce dönülmelidir. Mevcut durumu ‘sürdürülebilirlik’te bir yere kadardır. Borçlanmaya dayalı devlet bütçelerinin akıbetine en iyi örnek Avrupa’dır. Yıllarca yaşamın her alanında örnek alınan Avrupa’nın krizlerini de örnek alarak varlıklarımızı devretmek zorunda kalacağız? Denk bütçe için çok geç sayılmaz daha 2013 yılı bütçesi henüz mecliste görüşülmeye başlamadı.


Son Guncelleme: Wed 31, October 2012
  • Ziyaret: 52386
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıKüresel Etkiler ve Sarraflık
Altın Ucuzluyorsa Niçin Pahalı Satılıyor
Bankalara yatırılan fiziki altınların akıbeti
Ekonomimiz İyidir, Öyle Mi?
Zulüm Sistemine 'İslami Finans' Kılıfı
Orta Vadeli Plan Mı Lobilere Telif Hakkı Mı?
Oryantalist Zihniyetten Mucit Çıkar MI?
Darphanede Neler Oluyor?
Finansal Okuryazarlık Dikkat Tuzak Var!
Sarraflık da Bitiriliyor Sırada Ne Var!
Sömürünün temelleri BDPS-KRS
2013 Yılı Ekonomik Beklentileri
Borç kredi faiz ve kriz
Siyasi istikrar "not" artışı getirdi, nasıl mı?
Bankalara Altın Satışı Kıyağı
Zekât, İnfak ve İktisadi Hayat
Merkez Bankası, Gözünü Yastık Altına Dikmekten Vazgeçmeli
Hak Anlayışı Ve Yeni Kapitalist Yaklaşımlar
At Yarışı Spikeri ve 28 Şubat
Sorun Üreten Medeniyet Olamaz

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz


Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times