banner

Türkiye ile Bosna Hersek arasında büyük bir potansiyel var

Wed 04, May 2016 Kategori Ev Eşyaları-Züccaciye

Ekonomiden Sorumlu Başbakan YardımcısıMehmet Şimşek, Türkiye ileBosna Hersekarasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi için büyük bir potansiyel bulunduğunu söyledi.

Şimşek, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 7'ncisi düzenlenenSaraybosna İş Forumu'nun açılışında konuştu.

Türkiye'nin Bosna Hersek ile derin ve güçlü bağlantıları olduğuna işaret eden Şimşek, bu nedenle Bosna Hersek ve Balkanlar'da istikrarın Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin AB ülkeleriyle ticaret hacminin 16,5 milyar dolar civarında olduğuna işaret eden Şimşek, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ticaretin geliştirilmesi için büyük bir potansiyelin bulunduğunu aktardı.

Şimşek, Bosna Hersek'in tüm Avrupa pazarları ve Çin yatırımları için üretim üssü olabileceğini vurgulayarak, "Bu nedenle Türkiye, Çin ve tüm Balkan ülkeleri arasında iş birliği için imkan bulunduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

'Bosna Hersekönemli potansiyeller sunmaktadır'

Bosna HersekDevlet Başkanlığı Konseyi BaşkanıBakir İzetbegovic, Bosna Hersek'in başkentiSaraybosna'da bu yıl 7'ncisi düzenlenenSaraybosna İş Forumu'nun açılışında konuştu.

Çatışmalara dolu tarihin geride kaldığını, geleceğin iş birliği zamanı olduğunu söyleyen İzetbegovic, Bosna Hersek'in, uygulayacağı reformlar sayesinde yerli ve yabancı yatırımcılar için çekici bir ülke haline geleceğini kaydetti.

İzetbegovic, her yıl daha fazla gelişen iş forumunun, Bosna Hersek ve bölgeye daha çok yatırım çekilmesine yardımcı olduğunu dile getirerek, "Bu yıl bir adım daha ileri giderek, Çin, Orta ve Güneydoğu Avrupa'daki 16 ülke ile iş birliği daha da geliştiriliyor. Bu, tüm bölge için önemli. Bosna Hersek, yatırımcılara altyapı, tarım, turizm ve enerji alanında önemli potansiyeller sunmaktadır." ifadelerini kullandı.

Çin'in küresel öneme sahip olduğunu ve bu nedenle Bosna Hersek için büyük bir fırsat olduğunu aktaran İzetbegovic, "Çin, Asya ile Avrupa'nın birleştirilmesi için çabalıyor ve büyük bir potansiyel sunuyor. Bosna Hersek'in de onların vizyonunda önemli bir yer edinmesinden dolayı gururluyuz." diye konuştu.

7. Saraybosna İş Forumu

Bosna Bank International (BBI) ile İslam Kalkınma Bankası (IDB) tarafından düzenlenen ve AA'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu 7. Saraybosna İş Forumu'nun ilk gününde, "Bölgenin ekonomik koridorlarla birbirine bağlanması" ve "Dünya ile yeni bir ekonomik ağ" başlıklı paneller düzenlenecek.

İlk gün ayrıca "China +16" Bakanlar Paneli'nde de Balkanlar'ın sahip olduğu yatırım ve pazar potansiyeli Çin heyetine anlatılacak, Çin'in bölgedeki yatırım imkanları ele alınacak.

'Avrupa da artık yükümlülüklerini yerine getirsin'

Şimşek, Ziraat Bankası Bosna Hersek'in yeni merkez binasını gezdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin vize serbestisi konusunda verdiği taahhütleri yerine getirdiğini söyleyen Şimşek, "AB'den de kendi taahhütlerini yerine getirmesini bekleriz. Bu son derece açık ve net." dedi.

Şimşek sözlerini şöyle tamamladı:

"Yakın dönemde AB ile yüksek düzeyli ekonomi zirvesi yaptık. Toplantılar yaptık. Bir gün İstanbul'da, bir gün Ankara'da olmak üzere, AB'den gelen bir komisyon başkan yardımcısı ve üç komisyon üyesi, yine benim ve diğer bakan arkadaşlarımızın katıldığı zirve yaptık. O zirvede de Türkiye'nin AB'ye entegrasyonu, ekonomik ilişkilerin daha üst seviyeye çıkarılması konusunda kararlar aldık, hem fikiriz. Vize liberalizasyonu hem Türkiye için faydalı hem Avrupa için faydalı. Korkmalarına da hiç gerek yok. Biz yükümlülüklerimizi yerine getirdik, Avrupa da artık yükümlülüklerini yerine getirsin, sözünde dursun."

AA
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 22440
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times