banner

Türkiye'de Sağlık Turizmi

Tue 02, October 2012 Kategori Yazarlar


Ramazan Metin
ramazanmetin@ekonomitimes.com

Dünyada yaşanan küreselleşme süreci, ülkelerin sağlık sistemlerinde yaşanan problemler, tüketicilerin bilinçlenmesi ve ab gibi dinamiklerin bir sonucu olarak hızla büyüyen bir sektör olan sağlık turizmi çok genel anlamda hem tatil hem tedavi unsurlarını içeren bir kavram olmuştur. Bu iki unsurun bir arada barındırma açısından Türkiye eşsiz bir konuma sahiptir. Yıllarca bu iki konuma sahip olan ülkemiz bunlardan yeterince faydalanmamıştır. Son 5 yılda yapılan uygulamalar ve sağlıkta meydana gelen dev gelişmeler ve radikal yenilikler yavaş yavaş bu kabuğun kırılmasına neden olmuştur.

Yıllarca bu sektörde Hindistan gibi ülkeler en büyük payı almışlardır. Mesela her yıl yaklaşık Hindistan’a sağlık turizmi için 150 bin medikal turist gitmektedir. Buda Hindistan’ın sağlık turizmine yıllık yaklaşık 1,5 milyar Euro katkı sağlaması beklenmektedir. Bunun en büyük nedenlerinde biri bu sektördeki gelişmeleri önceden görmeleri ve buna yönelik yatırım yapmaları. Düşük maliyetler ile çalışmaları. ve en önemlisi etkili ve iyi tanıtım ve pazarlama yapmaları olmuştur.

Çok genel olarak belirtmek gerekirse sağlık turizm işini etkili ve verimli bir bicimde gerçekleştirebilmek için temelde üç unsurun varlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu üç unsurun varlığı, uyum ve işletilmesi var olan potansiyelin etkili kullanımını da beraberinde getirmektedir. Bu unsurlardan;

1. Turizm olanakları, (iklim,doğa,tarih vs)

2. Sağlık hizmetleri olanakları (hastaneler,personel,tekonolojik imkanlar,uzmanlıklar, uygun fiyatlar, şifalı sular vs)

3. Tüketici ile sağlık turizmi sektörünü buluşturacak profesyonel organizasyonların varlığı.

Son yıllarda Türk sağlık turizmi sektöründe bir kıpırdanma yaşanmaya başlamıştır. Ancak sektörün var olan potansiyelini iyi bir şekilde değerlendirmek için henüz tam olarak organize olmadığı belirtilebilir. Bunun en temel nedeni de bize göre yukarıda belirttiğimiz üçüncü unsurun, yani müşteri ile sektörü buluşturacak profesyonel organizasyonların yeterli sayıda olmamasıdır. Bu organizasyon sektörünün yetersizliği Türkiye deki kimi hastanelerin işin turizmi ve organizasyon kasımını da üstlenme girişmelerine yol açmıştır.

Ancak bu organizasyon ayrı bir profesyonellik gerektirdiğinden şu ana kadar tam anlamı ile başarılı oldukları söylenemez. Diğer 2.unsur bakımından Türkiye’nin iyi konumda olduğu belirtilebilir.1.000 nin üzerinde kaplıcası, önemli bir seviyeye ulaşmış turizmi yatak kapasitesi ve en önemlisi de dünya standartlarında ve hatta bazı durumlarda dünya standartlarının da üzerinde sağlık hizmetleri olanakları ile çok iyi bir potansiyele sahiptir.

Ayrıca bu işi iyi yapan hastanelerimizin henüz kendi içlerinde organize olmuş değiller. Hastanelerin bu işlerinden sorumlu olarak tespit edilen kişiler de ne yazık ki potansiyeli hesaplama ve karşısındaki kurumu tartma yetisine sahip olamadığından aracı kurumlar hastanelerden zamanında ve doyurucu cevap alamamakta ve müşteri kaçırabilmektedirler. Bu işin lideri konumundaki hastanelerimizin web sayfalarında İngilizce, Arapça v.s dil destekleri yetersiz kalmaktadır.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen son 3 yılda Türkiye sağlık turizminde dünyada söz sahibi olan ilk 5 ülke arasına girmeyi başarmıştır. Bu başarının arkasında Türkiye’deki sağlık devrimi çok etkili olmuştur. Şu anda dünyada özelikle arap dünyasında hastaların yaklaşık % 75 i sağlıkta Türkiye’yi tercih etmeye başlamış ve özelikle İstanbul’daki büyük hastanelerimize gelerek tedavi olmaktadırlar. Sağlık bakanlığı devlet hastaneleri ile yurtdışı sağlık turizmi için özelikle Arap ülkeleri ile görüşerek onların sağlık bakanlığı ile işbirliği protokolleri yapmıştır.

Türkiye’deki a grubu hastanelerde yurtdışı hastalar için görüşmeler yapmakta olup, özelikle Arap Ülkerlerinin sağlık bakanlığı ile özel protokoller yaparak hasta almaktadırlar.

Ekonomi bakanlığımızın 2012 yılında yayınladığı yurtdışı teşviklerine sağlığı da alması bu konuda 2012 ve önümüzdeki yılların daha hareketli ve yoğun geçmesine yol açarak Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda bu alanda ilk 3 girmesini sağlayacaktır.

Teknik alt yapı olarak Türkiye’deki sağlık tesisleri son teknoloji ile donatılmış.ve her türlü operasyonun yapılabildiği tesisler haline gelmiştir. Bundan sonra yapılması gerekenler; tüm dünyaya iyi bir tanıtım ve profesyonel bir kadro ile sunum yaparak onların Türkiye’ye gelmelerini sağlamak olacaktır.

Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 47445
  • (Suanki Oy 4.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 6
  • 14 3
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıVurulduk ey halkım hem de can bildiklerimiz tarafından
Osmanlı'da esnaf ahlâkı *
Artık AB (Avrupa Birliği) Ne Girmeyelim
Ayakları Öpülesi Anadolu Anaları
Eleştirmek

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2018 Ekonomi Times