banner

Vurulduk ey halkım hem de can bildiklerimiz tarafından

Sun 21, August 2016 Kategori Yazarlar


Ramazan Metin
ramazanmetin@ekonomitimes.com

Bir den bire bir ağırlık ve müthiş bir karabasan çöktü kalbime, hayırdır dedim bu akşam akşam ne olabilir ki? Hep gurbette olduğumuz için bir anda aklıma memlekete olan anne babam ve diğer akrabalarım geldi. Acaba birine bir şeymiş oldu diye kalbim hızlı hızlı atmaya başladı. Hemen telefona sarıldım. Önce babamı aradım nasılsınız ? diye iyiyiz oğlum siz nasılsınız ? hal hatır sordum kapattım bu arada tv izlemiyordum.


Bir saat sonra bizim yeğen Asya'ya geçmişti gün içinde aradı " amca karşıda kaldım köprüyü kapatmışlar gelemiyorum, hayırdır köprü niye kapalı ki dedim? bilmiyoruz terör saldırısı falan demişler” dedi. Kapattım hemen tv ye koştum ,açtım kanallar arasında hızlıca geçtim köprü askerler tarafından kapatılmış deniyor ama, yine de kimse ne olduğunu net bilmiyor. Saat 10.30 gibi yavaş yavaş bunun bir kabus gecesi olacağı sinyallerini almaya başladık.


Ama yine de kabullenemiyoruz. Nasıl olur ? ne darbesi ? gibi deli sorularla odaların arasında dört dönüyorum. Bu arada elim de kumanda da haber kanlarında reisin sesi , görüntüsü bir yerde var mı diye bakıyorum. Yok çıldıracağım.


Daha fazla dayanamadım. Hadi oğlum hazırlan dışarı çıkıyoruz. Yatsını namazını kıldım. Ve oğlumla birlikte aşağı binanın önüne indik. Bu arada bizim komşular ve dayılarım da aynı binada oturuyorlardı onlarda indiler. Ne yapıyoruz? Caddeye çıkıp ana yola doğru gidelim dedik. Yürüyerek tabi bu arada diğer binadaki hemşerimiz de indi 10,15 kişilik bir grup olduk. Ve yürümeye başladık


Yürürken yollarda tabi diğer binalardan gelen insanlarda oldu. Bu tablo bana bir Amerikan dizisi var yaşayan ölüler diye her yerden ölüler ayaklanır ve yürümeye başlarlar hiçbir şey etki etmez. Kurşunlar, top tüfek hiçbir şeyle ölmezler ve yollarına devam ederler biz de aynı şeklîdeydik, yani o anda hiçbir şey düşünemiyor yaşayan bir ölü gibi yürüyorduk. Düşündüğümüz tek şey, bu olamaz? bu kabul edilemez? bu vatana ihanettir, bu bizim sonumuzdur. Sadece tekbir getirerek yürüyorduk. Derken büyük bir kalabalık olarak Başakşehir ilçe emniyet ve kaymakamlığın önüne geldik.


Kalabalıklar akın akın ferç ferç geliyordu. 3. Köprü inşaatında kullanılan kum kamyonları geldi, ilçe emniyetini önünü ve ana yolları tamamen kapatılalar. Biz de burada kaldı. Alçaktan geçen uçaklar uzaktan gelen silah sesleri ama hiç kimsede zerre bir korku yok herkes tekbirler ve dualarla radyo kanlarını açmış radyodan canlı olarak takip ediyorduk. Derken reis havaalanına gelecek denildi. Tabi kalabalık öyle bir coştuk ki anlatamam tekbir sesleri yeri göğü inletiyordu artık. İnsanlar kendilerinden geçmişti.


Hemen hadi havaalanına gidelim denildi. Fakat sonra yollar dolu, havaalanı doluyor herkes kendi ilçesindeki emniyete kalsın denilince, bizde Emniyetin kapısında beklemeye başladık. Bu arada bütün kamyonlar radyolarının seslerini açmış bize canlı olarak gelişmeleri dakika dakika dinletiyorlar


Her güzel haber geldiğinde tekbirlere kutluyorduk. Derken sabah ezanlarında başladı okunmaya , sabahın nasıl olduğunu, ne durumda olduğumuzu unutmuş bir halde namazlarımız kıldık, olduğumuz yere çöktük.


Gözlerimizi açtığımızda sabah 8 gibiydi hemen eve geçtik tv kanallarını açtık elhamdülillah sabahında gün gerçekten güzel doğmuş. Bu sefer kabus gibi bitmeyen gece , güzel bir sabaha dönmüş, güneş ayrı bir parlıyor ,artık sanki dünyaya yeniden gelmiş gibi hüzünlü bir duygu ile güne başladık.


Sonra tabi şehitler, gaziler, direnenler ve tabi ki hainler. Evet hainler içimizde yıllardır beslediğimiz, alnı secdeye gelen temiz vatan evlatları olarak bildiğimiz insanlar, bize bunu yapmışlar. Asıl o bizi derinden sarstı. Bizim komşular ,akrabalar, dostlar nasıl olacaktı ki ,onlara nasıl artık eskisi gibi bakabilirdik. Her seferinde bu insanlardan kimseye zarar gelmez bunlar temiz Anadolu evlatları aklarını birine ve birilerine kiraya vermiş olsalar bile bunlar bizim çocuklar dedik.


Hala kabullenmiyoruz bunlar bunu nasıl yaparlar bu kadar gaddar, bu kadar hain olamazlar kendi din kardeşlerini acımasızca vuracak kadar nasıl gözleri dönebilir bunların, bu olamaz diyoruz. Ama ne yazınki bunlar oldu ve biz beklemediğimiz daha doğrusu yemeyip yedirdiğimiz, giymeyip giydirdiğimiz, gerektiğinde çoluk çocuğumuzun rızkından keserek yardım ettiğimiz, insanlar tarafından sırtımızdan vurulduk.


Vurulduk ey halkım vurulduk, can bildiklerimiz tarafından vurulduk. Ama yıkılmadık yıkamadılar. Bu kurşunlar bizi kendimize getirdi. Biz artık 15 Temmuz öncesi Müslümanları ve Türkiye’si değiliz. Daha çok bilendik, daha çok yenilendik ve silkelendik. Ölü toprağını üstümüzden attık.


O gece bazı kardeşlerimiz çok şanslı idi bu devirde şehit nasıl olabiliriz diye düşünürken, hemen atlayıp şehit oldular ve önden gittiler. Sonra geride kalanlar bize de şehitlik gelsin çırpınan gaziler oldular ve bizler de hüzünlü ve bi dahaki gelecek şehitliler için sıraya girerek beklemeye başladık.


Tüm şehitlerimize Allah (c.c) tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar geri de kalanlarına da sabrı cemil niyaz ederim


Son Guncelleme: Sun 21, August 2016
  • Ziyaret: 26572
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıOsmanlı'da esnaf ahlâkı *
Artık AB (Avrupa Birliği) Ne Girmeyelim
Ayakları Öpülesi Anadolu Anaları
Eleştirmek
Türkiye'de Sağlık Turizmi

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.ekonomitimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Altın ve Döviz Kurları

Altn Fiyatlar
Dviz

Güncel Döviz Çevirici

Dviz evirici

Reklam ve İletişim

Ekonomi Times, AFMedya ürünü ve oluşumudur.

Ekonomi Times, Haber Ajansı üyesidir.

Sosyal

Linkler

Copyright © 2019 Ekonomi Times