Reklam
  • Reklam
ABD ile AB arasında vergi cezası krizi
Reklam

ABD ile AB arasında vergi cezası krizi

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew,Avrupa Birliği'nin (AB)vergikonusundaki soruşturmalarda en fazla Amerikalı şirketlere odaklandığını söyledi.

08 Temmuz 2017 - 22:16
Reklam

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew,Avrupa Birliği'nin (AB)vergikonusundaki soruşturmalarda en fazla Amerikalı şirketlere odaklandığını söyledi.

Lew, başkent Washington'dakiBrookings Enstitüsü'nde katıldığı panelde, AB'nin Apple'ı 13 milyar avroluk vergi cezasına çarptırmasını değerlendirdi.

AB'nin vergilendirmeye ilişkin eylemlerinin genelde Amerikalı şirketleri hedef aldığını savunan Lew, "Amerikalı olmayan bazı şirketlere karşı ufak çaplı adımlardan söz ediyorlar ancak görünüşe bakılırsa en büyük eylemleri doğrudan bizim vergi tabanımızı hedef alıyor." ifadelerini kullandı.

Lew, ABD'de ihtiyaç duyulan vergi reformlarının yavaş ilerlemesinden kaynaklanan hayal kırıklığını anladığını ancak bu soruna ekonomik iş birliğini baltalayacak şekilde yaklaşılması doğru bulmadığını dile getirdi.

Bununla birlikte, AB'ninApple'a yönelikvergi cezasınınABD Kongresini reformlar konusunda gereken adımları atmaya sevk edebileceğini belirten Lew, "Vergi reformu için gereken adımların atılacağını umuyorum, muhtemelen benim görev süremde değil ancak yeni yönetimin ilk dönemlerinde" dedi.

Cezalar, ABD hükümetine ödenen vergiyi düşürüyor

Vergi analistleri, ABD yönetiminin Amerikalı şirketlere yurt dışında verilen vergi cezalarından, bu şirketlerin kendilerine ödedikleri vergiyi düşürebileceği nedeniyle rahatsızlık duyduğunu belirtiyor.

ABD'nin vergi kanunlarına göre, Amerikalı şirketler bazı şartlar altında çifte vergilendirmeyi önlemek için yurt dışında ödedikleri vergileri, ABD'de ödeyecekleri vergiden düşebiliyor. Örneğin, bir Amerikan şirketi İngiltere'deki faaliyetlerinden 100 milyon dolar kar ederse, bunun yüzde 20'sini (20 milyon dolar) İngiliz hükümetine ödemek zorunda kalıyor.

Şirket belirli şartlar çerçevesinde 20 milyon dolarlık bu ödemeyi, ABD hükümetine ödeyeceği vergi için saydırabiliyor. Dolayısıyla, şirketin ABD'de ödemesi gereken kurumsal vergi oranı yüzde 35 iken, karın yüzde 20'si İngiltere'de vergilendirildiği için ABD sadece yüzde 15 vergi alabiliyor.

ABD hükümeti, bu nedenle Amerikalı şirketlerin yurt dışında olabildiğince az vergi ödemesini tercih ediyor. AB'nin son yıllarda Amazon, Google, Starbucks ve Apple gibi Amerikan devlerine milyarlarca dolarlık vergi cezaları vermesi bu tercihle uyuşmadığı için eleştiriliyor.

AB Komisyonu en son 30 Ağustos'taApple'ın İrlanda'da son 20 yıldır faydalandığı vergi avantajlarının yasa dışı olduğu kararını vererek, şirketten 13 milyar avroluk geriye dönük vergiyiİrlanda’ya faiziyle birlikte ödemesini talep etti.

AA

Reklam
Reklam
Bu haber 648 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GLT'yi dün kapatmak isteyenler bugün sahiplenmektedir
GLT'yi dün kapatmak isteyenler bugün sahiplenmektedir
Cekette ile Deri Modasına Tarz Bir Yaklaşım
Cekette ile Deri Modasına Tarz Bir Yaklaşım