Reklam
  • Reklam
İş hacminin yarısını yan sanayiye aktarıyor
Reklam

İş hacminin yarısını yan sanayiye aktarıyor

Savunma, havacılık ve uzay alanında son 10 yıldır geliştirdiği ürünlerle göğsümüzü kabartan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), küresel marka yolunda hızla ilerliyor. Uluslararası projelerde yürüttüğü ortaklıklarla "küresel rekabette ben de varım” diyen TUSAŞ, vizyon projelerine de hız kesmeden devam ediyor.

07 Temmuz 2017 - 21:30
Reklam

Savunma, havacılık ve uzay alanında son 10 yıldır geliştirdiği ürünlerle göğsümüzü kabartan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), küresel marka yolunda hızla ilerliyor. Uluslararası projelerde yürüttüğü ortaklıklarla "küresel rekabette ben de varım” diyen TUSAŞ, vizyon projelerine de hız kesmeden devam ediyor.

TUSAŞ, savunma sanayinde ihracat şampiyonluğunu gururla taşırken, yerli yan sanayiciler ve KOBİ ölçeğindeki tedarikçiler için de yeni iş kapıları aralıyor. Şirketin 11 ilde, toplam 97 tedarikçisi mevcut. Yardımcı sanayiden tedarik edilen parça miktarı ise yıllık 2.1 milyon adet.

Savunma sanayinin kalbi sayılan dev şirketin yönetim koltuğunda şimdi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Borat oturuyor. Borat, TUSAŞ’ın yeni dönem vizyonunu İstanbul Ticaret’e anlattı…

İHRACAT ŞAMPİYONU

TUSAŞ’ın dünyadaki konumunu anlatır mısınız?

TUSAŞ, savunma sanayinde özgün ürünler geliştirmeyi ana amaçlarından biri olarak belirlemekle birlikte dünyanın önde gelen savunma ve havacılık firmaları ile yaptığı işbirlikleri ve yürütülen ortak projelerle ülke ekonomisine büyük katkılar sağlıyor.

"ANKA” Orta İrtifa Uzun Havada Kalış (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı Sistemi, "HÜRKUŞ” Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı, "T129 ATAK” Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, GÖKTÜRK-2 ve Türksat-6 A Uydu projeleri gibi savunma, havacılık ve uzay alanında önemli çalışmaları yürüten TUSAŞ, uluslararası projelerde yürüttüğü ortaklıklar ile küresel marka olma yolunda ilerliyor. TUSAŞ, savunma sanayi ihracat şampiyonluğunu elinde bulunduruyor.

İŞBİRLİKLERİ ARTACAK

Başkanlığınız süresince TUSAŞ’ın vizyonu ne olacak? Hangi alanlara yönelmeyi planlıyorsunuz?

Öncelikle, Türk savunma sanayinin kalbi diyebileceğimiz, özgün hava platformlarının genç mühendis ve teknisyenler ile tamamen milli kaynaklarla üretildiği TUSAŞ’ta, bu görevde bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.

TUSAŞ son 10 yıldır geliştirdiği ürünler ile göğsümüzü kabartmış bir kurumdur. Bundan sonrasında ise halen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet eden T129 ATAK Helikopteri’nin teslimatlarının hızla devam ettirilmesi, sertifikasyon sürecini başarıyla tamamlayan HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı ve ANKA İnsansız Hava Aracı’nın test ve seri üretim faaliyetlerini sürdürerek, Silahlı Kuvvetlerimiz’de göreve başlamaları için çalışacağız.
Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezimiz’deki GÖKTÜRK-1 Uydusu, test işlemlerinin tamamlanması ile Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleşen fırlatma töreniyle yörüngesine, göreve gönderildi. GÖKTÜRK-3 uydusunun çalışmaları hızla devam ediyor. Öte yandan uluslararası şirketlerin yapısal parçalarının tasarım ve üretim faaliyetleri yeni işbirlikleri ile artırılarak sürdürülecek; Türk havacılık sektörüne ve ülkemizin ekonomik hedeflerine daha fazla değer sağlamak amacı ile ilerlenecek.

VİZYON PROJELERE DEVAM

İleriye yönelik olarak, Türk Özgün Helikopter Programı ve Milli Muharip Uçak (MMU) gibi Türkiye’nin vizyon projelerinde çalışmaya devam edeceğiz. Uydu projeleri kapsamında Türksat 6A gibi haberleşme uydularına yönelik çalışmalarımıza da başlamış durumdayız. Gelecekte de ülkemizin havacılık alanında göğsünü kabartacak ürünleri geliştirmek hedefi ile ilerliyoruz.

Sektörün dev şirketlerinin ana alt yüklenicisi olarak, daha büyük sorumluluklarla daha kapsamlı ürünleri geliştirip üretmeyi öngörerek, çalışmalarımıza devam ediyoruz.

İTO İLE TEDARİK ZİNCİRİ GÜÇLENİYOR

İstanbul Ticaret Odası’nın yan sanayicilerle ana sanayicilerin satın almacılarını buluşturan Tedarikçi Günleri konusunda ne düşünüyorsunuz?

TUSAŞ olarak, entegre sistemlerde özgün ürünlerin üretimini destekleyecek dünya çapında rekabet edebilir bir tedarik zinciri oluşturmayı hedefliyoruz. Tedarik zincirinin, ana müşterilerden başlayarak en alt tedarikçiye kadar bir bütün olarak değerlendirilmesi ve yönetilmesi gerektiğine inanıyoruz

İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği Tedarikçi Günleri, hem tedarikçilerimizi hem de müşterilerimizi bir araya getirerek ortak hedeflerimizin ve gelişim planlarımızın tüm paydaşlar tarafından net bir şekilde anlaşılmasını sağlıyor. Bu sayede tedarik zinciri güçleniyor. İstanbul Ticaret Odası’na tüm katkıları için teşekkür ederiz.

YAN SANAYİDE HEDEF YÜZDE 70

Yerli firmalarda, savunma ve ulaşım sanayinde sertifikasyon sürecinin çok ağır olduğu yönünde bir algı var. Bu algıyı değiştirmek için neler yapılabilir; yerli firmalar sanayi devleriyle birlikte çalışmaya nasıl teşvik edilebilir?

Tedarikçi geliştirme yönünde müşterilerimiz ile birlikte attığımız adımlar sayesinde daha hızlı sonuçlar alıyoruz. Bu zorlu süreçte tedarikçilerimizi yalnız bırakmıyoruz. Mühendislerimizle ortak çalışma platformları oluşturarak tedarikçilerimizin karşılaştıkları tüm problemler için çözüm bulmaya çalışıyoruz. TUSAŞ Akademi aracılığı ile de tüm eğitim ihtiyaçlarına bedelsiz destek oluyoruz.

Yerli yardımcı sanayimizdeki kabiliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda TUSAŞ aktarılabilir iş hacminin yüzde 50’sini aktarmış bulunuyoruz. 2020 yılına kadar bu oran yüzde 70’ler mertebesini aşacaktır.
Bu örnek çalışmalar ortak kararlılığa işaret ediyor.
Özetle; otoriteden ve kullanıcılardan başlayarak ana müşteriler, TUSAŞ ve tedarikçilerin katılımı ve ortak kararlılığıyla oluşan anlayış ile tüm katılımcıların özverisi sayesinde sanayimizin gelişimi sağlanıyor.

97 TEDARİKÇİ İLE ÇALIŞIYOR

Yan sanayide faaliyet gösteren, işlerini büyütmek isteyen KOBİ’lere neler öneriyorsunuz? Ve ne gibi destekler veriyorsunuz?

Gelecek dönemde, kendi alanlarında derin bir uzmanlığa sahip olan orta ölçekli tedarikçilerin ve/veya bunların oluşturdukları çeşitli grupların sektöre yön vereceğini düşünüyorum.

Türkiye’de 11 ilde 13’ü stratejik olmak üzere toplam 97 tedarikçisi bulunan TUSAŞ, yardımcı sanayi ile takım tasarımı ve imalatı, talaşlı imalat, kablo demeti imalatı, yüzey işlemleri, ısıl işlem, sac metal şekillendirme, kompozit parça imalatı ve alt montaj alanlarında işbirliğiyle çalışıyor. Yardımcı sanayiden yılda 2.1 milyon adet parça tedarik ediyor ve 2.1 milyon adam saatlik iş yapılmasını sağlıyor.

Mevcutta KOBİ ölçeğinde olan tedarikçilerimizin büyüyeceklerine inanıyorum. Türkiye’de havacılık sektöründe TUSAŞ’tan sonra kendi tedarik zincirlerini yönetebilen alt grupların oluşması kaçınılmazdır. Bu süreçte gelişim planlarımızı açık ve net bir şekilde müşterilerimiz ile paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda, bir yandan tedarikçilerimizin bu sürece adaptasyonunu hızlandırmak, diğer yandan da yasal mevzuatta sektöre özel ihtiyaç duyulan konuların neticeye ulaşması için çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz.

ÇAĞLAR, TUSAŞ’IN YENİ BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, havacılık ve uzay sanayi sistemleri geliştiren TUSAŞ Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat’ı ziyaret etti. Çağlar, TUSAŞ’ın yeni Başkanı Borat’a çalışmalarında başarılar temennisinde bulundu

Reklam
Reklam
Bu haber 55836 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AYA TOUR Uçuş Billet İmkanları Sunuyor
AYA TOUR Uçuş Billet İmkanları Sunuyor
TEMSAD Genel Sekreteri Hayri Etci, Türk Tekstil ve Tekstil Makine sektörleri üzerine değerlendirmelerde bulundu
TEMSAD Genel Sekreteri Hayri Etci, Türk Tekstil ve Tekstil Makine...