Reklam
  • Reklam
Türk ve Suudi firmalar arasında 8 mutabakat zaptı imzalandı
Reklam

Türk ve Suudi firmalar arasında 8 mutabakat zaptı imzalandı

Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid bin Abdullah el-Kasbi, "Yatırım ilişkilerimizin artması için Suudi Arabistan’da bakanlıklar ve diğer kurumlardaki bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz.” dedi

07 Temmuz 2017 - 21:26
Reklam

Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid bin Abdullah el-Kasbi, "Yatırım ilişkilerimizin artması için Suudi Arabistan’da bakanlıklar ve diğer kurumlardaki bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz.” dedi

Kasbi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Ortak Toplantısı’ndaki konuşmasında, Suudi Arabistan’ın Türkiye’nin stratejik bir ortağı ve müttefiği olduğunu söyledi.

Türk halkını 15 Temmuz’da meydana gelen kalkışmanın üstesinden başarıyla gelmesinden dolayı tebrik ettiğini dile getiren Kasbi, "Allah’tan Türkiye’ye, ekonomisine ve kalkınmasına istikrar diliyorum. Biz problemin değil çözümün bir parçası olmak istiyoruz. Çünkü problemler insanlardan kaynaklandığı gibi çözümler de insanların elindedir. Bütün zorluklara rağmen çözümler bulup problemlerin üstesinden gelelim. Sizlerden Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi için, önümüzdeki 2 yıl için bir vizyon hazırlamanızı istiyorum. Bu konseyin önceliklerini belirtiniz. 2 yılda şunları planlayıp yaptık diyebilelim. Önemli olan Türkiye ve Suudi Arabistan’ın karşılıklı yatırım ilişkilerinin artmasıdır.
Yatırım ilişkilerimizin artması için Suudi Arabistan’da bakanlıklar ve diğer kurumlardaki bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz.” diye konuştu.

Bakan Kasbi, Türk iş adamlarına verilen ticaret vizesine ilişkin, "Türk iş adamlarının vize işlemleri çok hızlı şekilde yapılacak ve bu vizeler çok girişli olacak. Tabii ki bunların ücretsiz olması Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın inisiyatifinde. Bu çalışmalar hızla yürütülecek ve Türk iş adamları yararlanacak.” dedi.

DEİK Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir de iki ülkenin üçüncü ülkelerle ortak projeler gerçekleştirebileceğini ifade etti.

"Yatırım yapın tüm imkanları sağlayalım"
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'de toplantı'da yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin 2023, Suudi Arabistan'ın 2030 hedefleri olduğuna değinerek, Suudi Arabistan'ın çok akıllı bir şekilde sadece petrol ekonomisi olmaktan çıkıp reel ekonomiye dönüşmeyi hedeflediğini bildirdi.

Bakan Zeybekci, "İnanın dünyada hiçbir iki ülke birbirini bu kadar net tamamlamaz. Türkiye'de olmayan Suudi Arabistan'da, Suudi Arabistan'da olmayan Türkiye'de var. Önemli olan bu iki ülkenin bir araya gelmesi, birbirine entegre olması." dedi.

Bölge coğrafyasının Afrika'dan Orta Doğu'ya, Kafkaslardan Balkanlara bakıldığında Türk ve Suud iş dünyasının önünde üçüncü ülkelerde muhteşem bir işbirliği imkanı olduğunu dile getiren Zeybekci, şu ifadeleri kullandı:

"Türk ve Suud eximbanklarını bir araya getirerek sizlerin gerek iki ülkede gerekse üçüncü ülkelerde yapacağınız işleri desteklemek, onları da finanse etmek istiyoruz. Bu anlamda bize önerilerle gelin. Bir Suud ve Türk firması bir araya gelsin, Afrika'da, Balkanlardaki bir ülkede otoyol projesinde, enerji projesinde, gıda, tarım projesinde, sağlık projesinde veya herhangi bir projede bir araya gelsinler ve 'Burada yatırım yapacağız' desinler. Biz size finansmanı bulalım. Biz size iki ülkede limitsiz, kotasız ve gümrüksüz ticaret imkanı sağlayacak fırsatları, ufukları açalım. Şu an itibarıyla Türk ve Suud iş dünyası temsilcilerine ok önemli bir şey söylüyorum."

Suudi iş adamlarına yatırım çağrısı
Zeybekci, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi'ni hayata geçirdiklerini anımsatarak, bu sistemle ilgili bazı detayları katılımcılarla paylaştı.

Suudi iş adamlarına yatırım Türkiye'de yatırım çağrısında bulunan Zeybekci, bu konuda her türlü kolaylığı sağlayacaklarını vurguladı.

Zeybekci, "Size inanamayacağınız kadar destek vereceğiz. Ne istiyorsanız her şeyi vereceğiz." dedi.
AA
 

Reklam
Reklam
Bu haber 217 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temsad Başkanı Adil Nalbant: Yeni Bir Dünya Düzeni Kuruluyor
Temsad Başkanı Adil Nalbant: Yeni Bir Dünya Düzeni Kuruluyor
TRİSAD'dan Online Katalog
TRİSAD'dan Online Katalog